Tweet
Poslednjih godina, prilikom zapošljavanja, poslodavci od novih kandidata zahtevaju određeno praktično ili volontersko iskustvo, a posebno cene veštine i kompetencije koje ste stekli volontirajući. U daljem tekstu pročitajte zašto je volontiranje korisno i šta nam sve pruža.

Autor: Aleksandra Savić

FOTO: Volunteer Screening Blog

Sticanje praktičnog znanja i neformalno obrazovanje uključuju: stručnu praksu, honorarne poslove, pohađanje raznih seminara i kurseva, rad na projektima, stažiranje i volontiranje. Ono postaje sve značajnije i cenjenije u trenutku kada vam diploma i visoki prosek nisu garancija za posao, a pogotovo ne posao u struci.

Na našem portalu je već bilo reči o pet ključnih saveta koji će vam pomoći da se što pre zaposlite, a sada ćemo obratiti posebnu pažnju na jedan od njih - volontiranje.

U našoj zemlji je dugo postojala averzija prema samom volontiranju koje je uglavnom bilo okarakterisano kao „rad za džabe“. Međutim, situacija se menja, a sve veći broj omladinskih, nevladinih i neprofitnih organizacija to i dokazuje. Prema rečima mnogih članova pomenutih organizacija, pozivi za volontere su sve brojniji, pa često na internet portalima možemo saznati koje organizacije, manifestacije, ustanove, pa čak i države traže volontere – na vama je samo da odlučite koja je sfera vašeg interesovanja i da konkurišete.

Prednosti volontiranja

Prednosti su mnogobrojne: od sticanja radnih navika, učenja, organizovanja slobodnog vremena, sklapanja kontakata, usavršavanja i konstantnog napredovanja, timskog rada, pa sve do jedne stepenice više na putu ka uspešnoj karijeri.

Sve češće se govori o tome da kada poslodavci pregledaju CV potencijalnog kandidata akcenat stavljaju na iskustvo. Nažalost, stanje je takvo da većina fakulteta ne obezbeđuje praksu svojim studentima, pa kada ga završite i poželite da konkurišete za prvi posao, vidite da je u uslovima navedeno i „Potrebno je iskustvo“, a vi ga nemate.

Zato je veoma važno aktivirati se na vreme i u prvim godinama studiranja započeti sa volonterskim radom, jer, uglavnom, sami koordinišete svojim vremenom, dok su stručne prakse ograničene na nekoliko meseci i sve češće uključuju puno radno vreme, što je problem za vreme studiranja.

Generalna sekretarka Krovne organizacije mladih Srbije (KOMS), Marija Bulat, podelila je sa iSerbia i sa svima nama svoje volontersko iskustvo u nevladinoj organizaciji Svetski omladinski talas, na projektu International Student Week in Belgrade (ISWiB) i to kako joj je ono doprinelo u karijeri:

„Dve godine provedene u ovom organizacionom timu, a na pozicijama koordinatorke edukativnih aktivnosti i predsednice festivala, pružile su mi istinsko radno iskustvo, iako je to, zapravo, bio volonterski angažman. Možda toga tada i nisam bila svesna, ali danas, nakon pet godina, mogu da kažem da sam karijeru započela volontirajući u ovoj organizaciji“, izjavila je Marija Bulat.

Ona dodaje da su stepen odgovornosti i prilika da se oproba u najrazličitijim zadacima i zaduženjima, nužnost brzog rešavanja problema koji iskrsnu, važnost timskog rada, fleksibilnosti i kolegijalnosti, kao i sticanje novih znanja i veština koje se dobijaju „u hodu“, za nju bili neprocenjivo iskustvo i da su je veoma osnažili kao osobu.

Kontakti koje sam ostvarila, kako poslovni, tako i prijateljski, danas mi mnogo znače u bavljenju omladinskom politikom i u radu u civilnom sektoru. Pored svega navedenog, rekla bih i da me je pozitivno iskustvo volontiranja opredelilo za dalji rad sa mladima, koji je postao i moja profesija, a referenca u CV-ju na ovoj poziciji, značajno je doprinela pri prvom zaposlenju“, naglasila je ona.

Volontiranje u inostranstvu

Još jedan benefit volonterskog rada su i putovanja! Volonterski kampovi i volonterske prakse u inostranstvu postale su sve aktuelnije, upravo zato što mladim ljudima omogućavaju da besplatno provedu nekoliko meseci van svoje zemlje. Na vama je uglavnom da platite kartu i vizu, a smeštaj i hrana su vam, pod pokrićem određene organizacije, obezbeđeni. Tako trenutno možete naći konkurse za volontere u Maroku, Indoneziji, Švedskoj, Brazilu, Rusiji i mnogim drugim zemljama. Pored toga što vam se pruža mogućnost da upoznate različite kulture, upoznate ljude iz celog sveta i usavršite strani jezik, inostrano volontersko iskustvo biće veoma zanimljiva i korisna stavka u vašem CV-ju!


Aleksandra je ambiciozna, odlučna, intuitivna, ali pre svega vizionar sa željom da promeni svet.

***

Pročitajte i:

Kako da radim i studiram?
Nemate ideje? Zamenite strah pozitivnom tremom
Kako da napišete CV i propratno pismo?

***

Vaš omiljeni portal, iSerbia, konačno izlazi iz okvira onlajn sveta i organizuje edukativno druženje iStupi iz mase diplomiranih! Kako da se što pre profesionalno aktiviraš? Svi ste pozvani! #iStupi

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI