
FOTO: Self Avenue
Prevela: Katarina Strangarov
1. Postavite prioritete
Kada imate mnogo obaveza, zapišite svoje zadatke i postavite prioritete među njima. Kada koji zadatak treba da bude urađen? Koji zadatak je najvažniji? Usredsredite se na one zadatke za čiju predaju je rok sutra, osim ako ne postoji neki važniji zadatak za prekosutra. Veoma često se fokusiramo na zadatke koji su hitni, pritom zaboravljajući da sagledamo neke mnogo važnije zadatke kojima je rok za nekoliko dana. Nekada postavljanje prioriteta znači da ne ispoštujemo rok za hitne zadatke, kako bismo završili one najvažnije zadatke koji imaju rok negde u bližoj budućnosti. Postavite prioritete i nemojte se nervirati zbog njih. Možete se osećati poprilično osnaženo kada izaberete da odustanete od nekog zadatka, kako biste se fokusirali na one obaveze koje su vam zaista bitne.
2. Pokrenite svoje telo
Jeste kliše, ali fizička aktivnost je možda najbolji način za pobeđivanje stresa. Ustanite sa stolice, udaljite se od ekrana i pokrenite se. Fizička aktivnost umanjuje napetost i može priuštiti mentalno opuštanje. Neki studenti smatraju da trening omogućava mnogo vremena za razmišljanje. Na primer, tokom treninga možete razmišljati o svom projektu i mogu vam pasti na pamet nove ideje. Nije potrebno mnogo fizičke aktivnosti kako biste savladali stres, 15 minuta je sasvim dovoljno da se osećate bolje.
3. Napravite sebi slobodno vreme
FOTO: Your Story
Kada istovremeno radite na mnogo zadataka i imate osećaj kako nećete sve stići da uradite, teško je pronaći vreme samo za sebe. Zapravo, baš tada treba da napravite slobodno vreme za sebe. Vreme se neće izdvojiti samo od sebe, već ga vi morate isplanirati, označite ga u svom rasporedu ili ga postavite na listu obaveza. Slobodno vreme je vreme kada radimo nešto, bilo šta, za sebe. Radite nešto u čemu uživate, bilo da je to čitanje žute štampe, ljubavnog romana, ili igranje igrica. Iako su dugi periodi slobodnog vremena idealni, većina ljudi nije u mogućnosti da stvori mnogo slobodnog vremena svaki dan, ali čak i kada imate previše obaveza, uvek možete izdvojiti bar 15 minuta dnevno za pauzu. Malo slobodnog vremena vam može pomoći u fokusiranju na nešto u čemu uživate, a što nije u vezi sa poslom. Slobodno vreme umanjuje stres, a pauze vam mogu pomoći pri sticanju novog uvida u vaš posao, kao i pri pobeđivanju odugovlačenja.
4. Sagledajte širu sliku - život nakon fakulteta
Kada ste u potpunosti fokusirani na detalje ispita koji trenutno spremate, na semestar, dok neumorno čitate i pišete, teško je uvideti stalni napredak koji pravite ka svom konačnom cilju. Međutim, nije sve što radite podjednako važno za ostvarivanje tog cilja. Pokušajte da stvorite celu „šumu na umu dok sečete drveće“. Osim toga, uzmite u obzir da će doći vreme kada ćete diplomirati i raditi na svom sledećem poslovnom cilju. Čega ćete se sećati iz svojih studentskih dana? Da li ćete se setiti bilo čega, sem učenja? Sagledavanje šire slike podrazumeva da imamo na umu da je ovo samo jedan deo vašeg života i da taj deo ne treba da bude ispunjen samo učenjem, jer postoje mnogo bitnije stvari u životu. Sagledavanje šire slike predstavlja izazov, ali može doneti osećaj blagostanja.
IZVOR: About.com
Katarina je ambiciozna mlada dama koja želi da podeli delić svoje razigrane duše sa svetom.
***
Pročitajte i:
Ko je odgovoran za poštovanje studentskih prava?
Kako pobediti strah od javnog nastupa?
Želite da promenite naviku? Izbegnite ovu zamku
***
Uključi se! Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim. Ukoliko želiš da i ti pišeš za studentsku rubriku, tvoje ideje su dobrodošle! Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo zainteresovanost za studentska pitanja. Da biste se prijavili kliknite OVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu!
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
Odricanje od odgovornosti
