Tweet
Kao simbol nacionalnog i feminističkog otpora prema diktatorskom režimu Dominikanske republike, sestre Mirabel su hapšene nekoliko puta, ali i likvidirane od strane tajne policije diktatora Trujilja. Hrabre sestre Patria, Minerva, Maria Teresa i Dede Mirabel ubijene su na današnji dan 25. novembra 1999. godine i ovaj dan se obeležava kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

FOTO: InterFON

Priredila: Ana Kotur

Međunarodni dan borbe protiv nasilja počinje od današnjeg dana, a traje sve do 10. decembra kada je Međunarodni dan ljudskih prava i kada će biti održan niz „narandžastih“ akcija (simbol kampanje za eliminaciju rodno zasnovanog nasilja) posvećenih ovom problemu i borbi protiv polne diskriminacije i nasilja.

Prema podacima Viktimološkog društva, u Srbiji je svaka druga žena bila žrtva nekog vida nasilja u porodici, a na svetskom nivou porodično nasilje trpi gotovo milijardu žena godišnje. Malo je poznato da je psihološko nasilje najčešći oblik porodičnog nasilja, čije žrtve trpe razne vrste potčinjavanja, ponižavanja, omalovažavanja i zastrašivanja. Dakle, nasilje nad ženama je prepreka u postizanju jednakosti, razvitka i mira.

FOTO: UK Parobrod

U Srbiji postoji akcija „Reci NE nasilju u porodici“ koja je pokrenuta 2008. godine. Tokom 2012. godine su putem donacija tri sigurne kuće dobile sigurnosne sisteme koji su ih učinili još bezbednijim i koji su sprečili uporne nasilnike da stvaraju neprijatnosti ženama i deci, žrtvama porodičnog nasilja, smeštenim u ovim skloništima. Deo akcije bila je i kampanja „Udari mene, a ne žene”, koja je pozvala javnost da kaže STOP nasilju nad ženama. Takođe, traje kampanja „Potpisujem.org” koju sprovode Autonomni ženski centar i još nekoliko nevladinih organizacija iz zemlje i regiona, a posvećena je punoj primeni Konvencije Saveta Evrope protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Danas, u Beogradskom dramskom pozorištu biće izvedena predstava „Trepele“ čija je tema zlostavljanje žena koje su stavile tačku na svoje trpljenje tako što su ubile svoje nasilnike. Cilj ove predstave je da podigne svest društvu o prisustvu nasilja nad ženama, da ukaže koliko je ono blizu svakom od nas i da kao svoj dalekosežni cilj, predstava ima i to da bude jedan od koraka u rešavanju ovog problema.

IZVOR: Blic, NSHronika

Ana, druželjubiva i radoznala studentkinja; voli da piše, vodi intervjue, istražuje i pohađa razne edukativne kurseve.

***

Pročitajte i:

Trgovina ljudima: Žrtva nikad nije kriva!
Predstava o vršnjačkom nasilju koja otvara oči!
Kako rad žena unapređuje ekonomiju?

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI