
Помислили бисте да је мирна и дуга шетња шумом са Марком Закербергом, оснивачем Фејсбука, повластица његових најближих пријатеља и најдражих чланова породице. Другаска шетња, међутим, са једним од најбогатијих људи на свету, резервисана је за неколицину одабраних кандидата, потенцијалних запослених у Фејсбуку.
Иако је рута често иста, планинарски пут кроз шумовиту област Пало Алто, надомак Универзитета Стенфорд, позвани се сваки пут мењају.
Неколико људи, који су имали прилику да буду позвани у обилазак од стране Закерберга, испричали су готово идентичну причу. Сви су били изненађењи да их двадесетседмогодишњи извршни директор позива у шетњу кроз шуму. После периода изненађења, позив обично прихватају, и упуте се преко паркинга резервисаног за компанију Фејсбук путем кроз шуму где се пружа видиковац на Силиконску долину. То се сматра местом где Закерберг преноси своје идеје „на терену“.
Појединци који су прихватили да причу поделе са Њујорк тајмсом, пожелели су да остану анонимни јер су у обавези да не преносе ствари кој се тичу компаније док су у процесу пред потписивањем уговора о сарадњи. Фејсбук је одбио да одговори на питање да ли је ово редовна пракса који практикује господин Закерберг при ангажовању нових запослених на највишем нивоу.
Интимне шетње са оснивачем Фејсбука, наравно да су реткост. Најчешће као део конкурентске битке за довођење нових снага које ће радити за компанију. Добијање посла у Фејсбуку сматра се једним од најпрестижнијих подухвата у каријери. Потенцијални запослени пролази кроз напоран и дуг процес селекције који укључује интерет пријаву, телефонски интервју, сесију разговора са запосленима у Фејсбуку од најнижих до највиших места и тако даље.
Међутим, неколико „рок звезда“ компјутерског инжињерства и дизајна имало је прилику да прескочи овај образац.
Један од момака који је ишао у шетњу са господином Закербергом, раније ове године, рекао је да је сусрет почео врло неочекивано, путем имејла.
„Отворио сам имејл једног јутра и тамо ме чекала порука од Марка Закерберга. Умало се нисам удавио у покушају да попијем своју кафу,“ рекао је. „Питао ме је да ли бих био у могућности да дођем до Фејсбук-кампуса у Пало Алтоу како бисмо поразговарали о могућности запослења у компанији.“
Када је посетилац стигао, упознао је Закерберга у канцеларији и одмах потом упутили су се у шуму на стазу. Још неколико кандидата који су имали исти третман потврдило је ову причу, рекавши да је цело искуство било прилично „дезорјентишуће“.
„Закерберг је рекао да новац није тема разговора, и да уколико желим посао – а зашто и не бих, питао је – папирологија и уговор су спремни када се вратимо у канцеларију“ пренео Њујорк тајмсу један од људи који је управљао малим старт-уп-ом на који је Закерберг бацио око. „Комплетно искуство било је надреално. Осећао сам се као да сам на љубаном састанку.“
Друга особа, која је у исту шетњу ишла прошле године, пренела је новинама да је по доласку на крај стазе била суочена са најдивнијим погледом на Пало Алто и тада је Закерберг застао да исприча картку причу о Силиконској долини.
„Показао је на Аппле-ову зграду, на Хевлетт-Пацкард и неколицину других компанија које су се виделе,“ наставио је да препричава саговорник. „Потом је показао на Фејсбук и рекао да ће бити већа компанија од свих које је претходно поменуо, и да, ако се прикључим компанији, могу да будем део свега тога.“
Извор: ТОП-Адриа.цом