Tweet

Autor: Ненад Илић

Србија је дуги низ година носила епитет спортске нације? Данас се у Србији свега 20% младих бави спортом. Чланарине у клубовима су превисоке, главне вести у медијима су афере, насиље, менаџери, сукоби управа, навијача. Спорт полако губи вредности које су генерације наших славних спортиста и тренера са ових простора стварили и неговали деценијама уназад.

Смедерево, град са преко 100.000 становника, са више од 25.000 младих који су способни да се баве спортом. Према последњим подацима из 2011.године, у Смедереву данас постоји 15.000 активних спортиста. Ово је свакако импозантна чињеница, али је у последње две године примећен тренд опадања интересовања код деце и младих када је реч о спорту.

Водјени девизом „не постоје проблеми – постоје решења“, двојица младих кошаркашких тренера из Смедерева дошла су на идеју да започну једну интересантну акцију под називом „ Играм за свој град „ која има за циљ да децу и младе људе овог града мотивише да се укључе у неку од спортских активности, у преко 100 клубова колико тренутно постоји на територији Смедерева.

Акција „ Играм за свој град „ има за циљ да деци и младим људима у Смедереву укажемо на потребу бављења неком физичком активношћу. Смедерево је након Универзијаде 2009. године, где је био један од градова домаћина у групној фази такмичења у одбојци, добило нови спортски комплекс - дворану која задовољава све стандарде за елитна такмичења.

Морамо да искористимо услове које имамо, и да децу едукујемо кроз разне акције и промоције, указивајући им на праве вредности спорта и свега оног што спорт представља - речи су једног од идејних твораца ове акције Жељка Паљевића.

Организатори су спроводјење ове акције започели у Основној школи „ Свети Сава „ у Смедереву, где су деца имала прилику да се упознају са кошарком. Идеја је да се већи број клубова прикључи овом пројекту, и да на непосредан начин укажу младим Смедеревцима на вредности спорта. Деци треба указати да је част и привилегија представљати свој град. Материјалне вредности које спорт доноси, а које данас медији пропагирају, нису и не смеју бити једини мотив да се баве спортом. Спорт је више од тога. Спорт има улогу агента у васпитању деце и младих - закључује Паљевић.

Овом акцијом организатори имају за циљ да утичу и на свест функционера у спортским клубовима, указујући на проблем енормно високих чланарина које су у већој мери разлог драстичног смањења броја деце која се баве спортом. Кулминација ове акције очекује се крајем маја месеца, када ће организатори одржати јавне часове у већини основних и средњих школа у Смедереву.

Спорт је област од посебног друштвеног значаја и као таква заслужује посебну пажњу. „ Не учите децу да буду богати. Учите их да буду срећни. Јер када порасту, они ће знати вредност а не цену „ !

Tweet
Коментари

ВЕСТИ