Да и Срби могу да ураде нешто по чему ће бити познати у свету, а да се притом не осрамоте, доказује идеја младих ентузијаста из Удружења “Велико коло” из Ветерника, који планирају да се 4. октобра, са својим пријатељима из многих друштава из земље и региона, великим колом упишу у Гинисову књигу рекорда.

Autor: Marko Mirković
ФОТО: nshronika.rs
Припреме за овај храбар чин већ су почеле крајем прошле године, а полако стижу и први позитивни одговори учесника који би волели да заиграју у великом колу за Гиниса. Ми смо се запитали шта је све за овакав пројекат потребно, и на сва наша питања добили смо одговоре од организатора Милана Веселиновића из “Великог кола”.
Пре свега, да бисмо нешто покренули, морамо имати идеју, а они су имали визују идеје током једног наступа.
Октобра 2011. године, сликали смо се за годишњи календар у дворишту вртића у Ветернику, где су чланови били у народним ношњама. Направљен је велики број слика (са преслицама, ћилимима, крунећи кукуруз, свирање фруле, групне - паровне фотографије...), а једна од њих била је и у великом кругу. Погледом из даљине - призор је био феноменалан. Рекли смо да бисмо једног дана могли направити велико коло које ће сви памтити и почели смо сакупљати контакте КУД - ова из Србије и иностранства.
Две године касније на централном платоу “Штранд”- а на завршници Фестивала игре и музике “Зов равнице”, заједно са гостима из Пољске, направили смо велики круг где смо сви играли. У том кругу играли смо и наше и њихове игре (једни друге учи). Одлучили смо да октобра 2015. године направимо највеће коло на свету, прича Милан о рађању идеје.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с24.постимг.орг/3кз0нуи0л/плакат.јпг" />
Познато је да данас у Србији нема довољно новца ни за постојеће манифестације и да главну улогу имају спонзори. Али, да ли је то случај и са овом манифестацијом? Свакако да јесте, и они тренутно траже спонзоре, али и све добронамерне људе који желе да помогну.
И на крају, како ћемо организовати коло без играча, а у овом случају сигурно ће се цео Балкан у октобру окупити у Новом Саду, ако нисмо претерали.
Планирамо велики број Културно уметничких друштава, око 240. У пројекту ће учествовати Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија, Хрватска, Словенија, Мађарска, Немачка, Швајцарска ... како би добио обрисе интернационалног карактера. Учесници су деца и одрасли узраста од 7 до 77 година. Планирано је да у колу учествује између 12 и 15 хиљада учесника, рекао је Милан за крај нашег разговора.
Пријављени ансамбли ће научити три српске игре које ће се играти у колу. То су Велико бачко коло, Ужичко коло и Катанка.
Овај пројекат је јединствена прилика да Срби скину стереотипну паучину са свог индентитета и прикажу се у традиционалном светлу, какви су одувек били, весели људи који воле игру и песму и у њој уживају.
Марко, вечити борац за креативну слободу речи и фолклорне традиције.
***
Овај текст је настао нашом акцијом да млади постану дописници из свог краја. Уколико желиш да и ти будеш део нашег младог тима и пишеш о догађајима и успесима својих младих суграђана, пријави се попуњавањем ovog кратког формулара. Важни су нам искључиво твој ентузијазам и жеља да се прошири глас омладине из свих крајева! Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових дописника врши се до сваког првог дана у месецу
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
