Разноврсност је главна одлика човечанства коју треба неговати. Оно по чему је свака држава препознатљива су обичаји, који су за неког сасвим у реду, док су за друге зачуђујући, или пак неки обичаји једне државе могу бити забрањени у другој земљи.

ФОТО: Flickr
Приредила: Ружица Матић
Код нас и у САД-у, на пример, остављање бакшиша конобару је сасвим очекивано, док у Јапану значи увреду. Затим, оно што је заједничко нама и Украјинцима је сујеверје кад су парни бројеви у питању - тачније верује се да не треба поклањати никоме нешто у пару.
Што се тиче Новог Зеланда, увредљиво је трубити у јавном превозу. Када су новац и плата у питању, никако не питајте за то Французе и Британце.
Норвежане, пак, не питајте да ли иду у цркву, а у Ирској немојте покушавати да имитирате ирски нагласак. Кад су рођендани у питању, Немцима немојте унапред честитати, а Кинезима не купујте сатове или кишобране. Кад већ говоримо о слављу, Мађари не наздрављају куцањем чаша.
Храну Сингапурци не једу никад рукама, а Кенијци немају обичај да људе ословљавају именом. Даље, у Мексику се не обазирите на локалне шале, а у Индији не додирујте супротни пол.
На крају, Јапанци се увреде ако седите с њима и истовремено и користите телефон, што је и сасвим исправно, зар не?
Извор: B92
Ружица је уметничка душа која се интересује за разноврсне теме.
***
Прочитајте и:
Ovo su najveći povraci na književnu scenu
Ernest Bošnjak: Kad bi Sombor bio Holivud
Šta znate o Henriju VIII?
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
