
Autor: Мирјана Миленковић
FOTO: Megablog
Na radost njegovih najvećih fanova, Niš će narednih dana biti u znaku stripa. Naime, u Nišu, biće održan Međunarodni Festival Stripa, pod nazivom "Nifest". Ono što je posebno važno, jeste, da će svi ljubitelji stripa imati čast da upoznaju neka velika imena iz sveta stripa, kao što su: Roberto Rekjoni, urednik i scenarista Dilana Doga, kao i Đovani Fregieri, jedan od najpoznatijih italijanskih crtača, koji je potpisao na desetine epizoda Dilana Doga.
Pored njih, sa posetiocima "Nifesta-a" će se družiti i proslavljeni domaći autori: Darko Perović, Aleksa Gajić, Vladimir Krstić Laci, Mirko Čolak, ali i makedonski autor, Aleksandar Sotirovski.
U okviru Festivala, biće održan Sajam stripa na novom niškom sajmištu u niškom naselju Duvanište. Pored Sajma, posetioci će moći da posete i 3 izložbe posvećene stripu, i to u Paviljonu u Niškoj tvrđavi, galeriji Niškog kulturnog centra i u prostorijama TON-a u Obrenovićevoj ulici.
Za najmlađe su planirani i časovi crtanja u školama, koje će održati, upravo, gosti festivala.
Zapravo, najmlađi su i zaslužni za pojavu stripa u našoj zemlji. Naime, u srpske novine, strip je ušao preko dodataka za najmlađe. Prvi takav dodatak uvela je Politika početkom 1930. godine, a u to vreme nijedan dnevni list nije imao posebnu stranu za decu. Nakon Politike, slične dodatke će uvesti i dnevnici Vreme i Pravda, ali i neki nedeljni listovi. Šale u tim prvobitnim stripovima bile su zabavnog ili edukativnog sadržaja, sa tekstom ispod slika koji je najčešće bio pisan u stihu.
Iako je začet u drugoj polovini 19. veka, u brojnim humorističkim, dečijim listovima i kalendarima kao razvijeni oblik karikature, strip u Srbiji će, usled objektivnih istorijskih okolnosti, u jednom dužem periodu, koji se proteže do sredine tridesetih godina 20. veka, biti zaustavljen u svom evolutivnom razvoju. Zlatnim dobom stripa u Srbiji, smatra se period od 1935. do 1941. godine.
Sada je neko drugo vreme. Elementi nasilja u današnjim crtaćima, koji su surovo preoteli popularnost stripu, ne obećavaju emancipatornu stabilnost budućih naraštaja. Moramo priznati da je strip pao u zasenak nekih novih instant kultura, koje brzo niču, a još brže izmiču.
No, možda vreme stripa nije prošlo. Možda to i dokazuju manifestacije poput ove. Ukoliko ih bude više i češće, možda će ovakvi festivali manje ličiti na “oživljavanje dinosaurusa”, a više na poziv da se potrudimo da sačuvamo dete u sebi i postanemo rizničar pravih kulturnih vrednosti.
Mirjana je novinarka sa misijom-vratiti prave društvene vrednosti u modu-jer jedinka ne može sve, ali može mnogo toga!
***
Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE