Tweet

Убедљиво је највећа брига студената после студирања како пронаћи посао и како га задржати. Наше тржиште неће баш радо прихватити нове дипломце без искуства. Уместо да стрепите за своју каријеру, можда бисте могли да се концентришете на друге ствари и усавршите се. Запамтите: Не можете решити проблем школства, али можете себи помоћи да дођете до адекватног знања! (Драган Варагић).

Приредио: Алекса Јаџић

Фото: British Council

Већина студената неко време остане незапослена када заврши факултет, без обзира коју су професију изабрали и да ли је државни или приватни факултет, поготово дипломци у двадесетим годинама. Битно је напоменути да и код нас и у целом свету, поред назначене незапослености, постоји истовремено и константан проблем недостатка одговарајућих радника, односно људи који имају потребно знање за посао, оних који раде без потребне сталне помоћи и проверавања са стране, као и оних који брзо усвајају нова знања и спроводе их у конкретном послу.

Покрените свој блог

Овим ћете показати да сте стручни у својој делатности, као и да имате иницијативу и да сте изузетно посвећени професији. Пратите новости у својој области пословања. Шаљите своју радну биографију и кад нису конкурси, тако повећавате шансе за запослење.

Потрудите се да развијете своју мрежу контаката и путем друштвених мрежа, форума или професионалних организација, јер ћете тако бити повезани са пословном сфером у којој желите да се остварите. Ипак, не заборавите старе пријатеље! Многи често изгубе контакт с пријатељима док раде.

<�имг цласс="тфлоат" срц="хттпс://с24.постимг.орг/6ораел65х/цитање-блога.јпг" />

Фото: DreamWeb hosting

Дајте себи мало одушка и скрените мисли с проблема, дружите се. Људима ће се допасти што мислите о њима. Никад се не зна, можда баш ваш пријатељ има неки пословни предлог за вас. Поред пријатеља, ту је и породица за коју је идеално време да јој се посветите.

Слободно време искористите за унапређење својих квалификација

Данас се у скоро свакој компанији траже мултиквалификовани радници, зашто да то поље остане празно у вашој пословној биографији? Потражите курсеве који би вас могли заинтересовати, попут учења страног језика, програмирања или било ког курса који је у вези са вашим интересовањима.

Што више знате да радите ствари које други не знају да раде, бићете више плаћени. Незапосленост означава застој вештина и искуства, зато покушајте да то надоместите.

Волонтирајте

Волонтирање је још један вид добре организације слободног времена које вам може помоћи у превазилажењу незапослености. Око 60% послодаваца цени кандидате који су некад обављали волонтерски рад, јер то значи да су друштвено одговорни, као и да имају развијену емпатију. Осим тога, проширићете опус послова које можете радити, добићете препоруку, а неки од њих вас могу сместити на високи положај са добром платом.

<�имг цласс="тфлоат" срц="хттпс://с23.постимг.орг/еурqвхтдн/11541912_1183617614998406_4409273552639101421_н.јпг" />

Фото: Bitka za Aerodrom

Организујте групну акцију у смислу добротворног концерта, маскенбала за децу, обележавање локалног историјског догађаја или скупљања потписа за петицију ради разрешавања неког проблема у вашој околини. Можете организовати и акцију сређивања и чишћења насеља у коме живите.

Конкуришите за стручну праксу током студија

Уколико сте студент завршних година или дипломац, право време је да размишљате о стручној пракси, јер ће послодавци увек давати предност кандидатима са радним искуством при конкурисању за плаћени посао. Нису све праксе плаћене, али предност сваке праксе је у томе што су оне сигурна пречица за лакше добијање плаћеног посла у будућности.

Посветите се себи и свом хобију

Бавите се спортом, читајте књиге, стварајте, кувајте... Учините нешто за себе за шта не бисте имали времена да радите. Амерички писац, критичар, есејиста и колумниста Орсон Скот Кард је рекао да је незапосленост начин на који те капитализам тера да засадиш башту.

Незапосленост је само први корак ка новој авантури!

Ако још увек нисте пронашли посао, не очајавајте, јер можете квалитетно искористи време пре него што се остварите у својој струци. Једна од благодети незапослених је слобода.

Та слобода не значи да само ленчарите и трошите туђ новац, већ да се активирате у позитивном смислу. Ако сте сачували мало новца, најбољи начин да их потрошите је да путујете. За ово нећете имати времена кад почнете с послом, а током студија можете да уштедите свој џепарац и искористите слободно време. Ако немате довољно новца за путовање у иностранство, сигурно можете наћи неки занимљив град у вашој земљи. Можете ићи у шетњу или провозати бицикл кроз неки део града који нисте ,,истражили“.


Извори: Dragan Varagić Blog / Na dlanu / Poslovni dnevnik / Studentske prakse / Radni odnos

Алекса је особа која заиста живи само у позоришту, за кога је цео свет једна велика позорница, а живот једна премијерна представа.

***

Прочитајте и:

Prudruži se „Humanijadi“ i nauči!
Forum koji studente pokreće na akciju!
Sanja Milovanović: kviz je idealan za samoproveru

***

Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте, где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликните OVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ