Tweet

За упис на факултет у СР Немачкој могу се пријавити и особе које живе у иностранству, а које тренутно немају боравишну дозволу за Немачку. Потребно је знање језика и студентска виза.

Велики број студената у Немачкој долази из најраличитијих земаља
Потребне информације се могу добити у немачкој амбасади у Београду или на интернет сајту: ввв.даад.де, немачки програм за размену студената.

Немачки језик

Постоји више начина да се докаже знање немачког:

а) Потврда о положеном испиту ДСХ "Деутсцхе Спрацхпрüфунг фüр ден Хоцхсцхулзуганг ауслäндисцхер Студиенбевербер". Тај испит се може положити на свим факултетима у Немачкој.
б) Признате су такође и мала и велика диплома "Гоетхе-Институтс", као и њихов "Зентрале Оберстуфенпрüфунг".
ц) Диплома "Деутсцхе Спрацхдиплом дер Култусминистерконференз".
д) Ослобођени су полагања испита: сви који су завршили средњу школу на немачком језику, особе које желе да студирају само један семестар у Немачкој и кандидати који ће студирати на енглеском језику на неком од постојећих интернационалних факултета у Немачкој.
е) Потврда о положеном тесту ТестДаФ "Тест Деутсцх алс Фремдспрацхе", која се може добити у домаћим лиценцираним школама за стране језике.

Више информација можете наћи на интернет страницама:

Тест "ТестДаФ"
ввв.тестдаф.де
Испити "Гоетхе Институтс"
ввв.гоетхе.де

Списак адреса немачких школа у иностранству
ввв.аусландссцхулвесен.де

Подношење захтева за упис на факултет у Немачкој

Сваки факултет у Немачкој има секретаријат за стране студенте "Академисцхе Аусландсамт". Ти секретаријати додељују места страним студентима и њима треба слати пријаве. На већини факултета постоје два уписна рока: летњи и зимски. Летњи семестар почиње 01. априла, а зимски 01. октобра. Пријаве се примају до 15. јануара за летњи и до 15. јула за зимски семестар. Потребно је послати следећа документа:
- попуњен формулар за упис
- оверену фотокопију дипломе средње школе
- превод дипломе
- слику
- биографију
- уколико је кандидат већ положио пријемни испит и студирао, потврду о положеном пријемном испиту и упису на факултет, као и преводе
- потврду о знању немачког језика

Уколико домаћа диплома средње школе у Немачкој није призната, постоји могућност да се посећује "Студиенколлег", који траје годину дана и после којег се може уписати на факултет.

У Немачкој је 2004. год. основан АССИСТ "Арбеитс- унд Сервицестелле фüр Интернатионале Студиенбевербунген". Тој централи се страни студенти могу пријавити за више факултета. АССИСТ проверава документацију и затим шаље сваком факултету појединачно захтев за упис. Предност овог система је што се шаље само један примерак оверених фотокопија и превода.

За поједине смерове, као што је нпр. медицина постоји специјална централа ЗВС "Зентралстелле фüр дие Вергабе вон Студиенплäтзен". Потенцијални кандидати треба да пријаве шаљу ЗВС-у.

Више информација можете наћи на интернет страницама:

Списак свих секретаријата задужених за стране студенте у Немачкој

ввв.хоцхсцхулкомпасс.де

Формулар за пријављивање за стране студенте
ввв.даад.де

Пријава за више факултета
ввв.уни-ассист.де

Централа за доделу места
ввв.звс.де


Виза

За студирање у Немачкој свим особама које живе ван Европске уније потребна је виза. И то не било која виза, са туристичком визом се нпр. не може студирати. Постоје три врсте виза за стране студенте:
- виза за посећивање курса немачког "Спрацхкурсвисум"
- виза за пријављивање на факултет "Студиенбевербервисум", која важи три месеца и уколико се добије место на факултету, она може да се замени за визу за студирање.
- виза за студирање "Висум зу Студиензвецкен", важи годину дана. Добија се уколико је кандидат већ добио место на факултету у Немачкој.
Захтев за издавање визе се подноси у немачкој амбасади у Београду, потребно је приложити следећа документа:
- важећи пасош
- слику
- диплому средње школе и превод
- потврду о положеном пријемном испиту и испитима на факултету, уколико је подносилац молбе већ студирао и преводе
- писмени доказ о поседовању довољно финансијских средстава за студирања у
Немачкој за следећих годину дана.

Постоји чак и могућност да се на студије у Немачку крене са кућним љубимцем. Који би требао да буде вакцинисан против беснила и то најмање 30 дана пре поласка на пут. Такође вакцинација не сме да буде старија од 12 месеци, а код мачака до 6 месеци. Кучићи се у Немачкој морају пријавити у општини, где се за њих плаћа порез.

Више информација можете наћи на интернет страницама:

Постојеће визе и услови за њихово добијање:
ввв.аусваертигес-амт.де
ввв.хумболдт-фоундатион.де

Аутор: www.dw.de

Tweet
Коментари

ВЕСТИ