
Век за нама био је век индустрије – век пред нама биће и већ јесте век електронике и свеприсутног ”е“ префикса. Данас, када је свима најнормалније да се електронским путем друже, успостављају везе, шопингују или послују, чудно би било не помислити да се путем интернета може и учити. И ту није само реч о тренду, помодарству, већ о спектру бескрајних могућности које онлине учење пружа; о својеврсном тријумфу модерне технологије над категоријама простора и времена.
Изворно, е-леарнинг је учење помоћу рачунара, док се термин онлине учења повезује са употребом интернета у циљу стицања знања. У неким случајевима употреба интернета и рачунара је тек успутно и помоћно средство у класичним образовним институцијама и стога можемо слободно рећи да данас не постоји ни један вид и степен образовања који може у целости да заобиђе неки облик е-леарнинга.
Оно чему ћемо овде посветити пажњу јесте е-леарнинг у савременом и најнапреднијем виду, као образовни процес који се у целости одвија путем интернета и он-лине комуникација, од дана уписа до добијања дипломе. У питању је стицање теоретских знања где су укључени професори и ментори који своја знања деле са студентима из географски најудаљенијих места.
Главне предности онлине учења јесу побољшање квалитета образовања и омогућавање студирања оним полазницима којима би, иначе, просторне удаљености онемогућиле приступ информацијама, изворима и квалитетним стручњацима са било којег светског универзитета. То је нарочито значајно данас када се процес образовања никад не завршава и стручњаци из свих бранши морају непрестано радити на себи како би адекватно одговорили на све изазове професије. Онлине учење омогућава велику уштеду времена и пружа могућност онима који су радним односом везани за једно место да континуирано стичу знања која њихова средина не може да им пружи. Оно што је битно јесте да резултати који се постижу он-лине учењем не заостају за онима које дају класичне методе, те стога и дипломе и сертификати, тако стечени, у свету имају једнаку вредност као и сви други.
У нашој земљи, као и у земљама региона, онлине учење прави своје прве кораке а искуства из света и резултати који су постугнути приморавају на што брже и ефикасније развијање ове праксе. Ако можемо говорити о манама е-леарнинга, онда су то они случајеви када нове генерације игноришу све што се одвија мимо модерних технологија и некритички увек бирају интернет и рачунар као средство за стицање знања. У сваком случају, учење је оно што је битно а знање је највећа вредност на модерном тржишту. Треба само пронаћи прави извор у правом тренутку за праву ствар и искористити све предности које технолошко доба пружа.
Да бисте били у моћности да се опробате у е-леарниг учењу неопходно је да будете компјутерски писмени. А каква је компјутеска писменост студената у Србији сазнајте OVDE .