Tweet

Светски дан науке, 10. новембар, је датум који је усвојен на Светској научној конференцији у Будимпешти 1999. године, са циљем да се скрене пажња на потребу за новом везом између науке и друштва. Овај датум, који је установио УНЕСКО, први пут је обележен 10. новембра 2002. године, што би значило да се ове године обележава десетогодишњица прославе Светског дана науке и то на тему “Наука за глобалну одрживост: повезаност, сарадња, трансформације”.

Како изгледа обележавање Светског дана науке у Србији?

Србија ће се ове године по други пут, на иницијативу Центра за промоцију науке (ЦПН), укључити у обележавање 10. новембра, Светског дана науке, у оквиру Међународне недеље науке и мира, отварањем изложбе “Метахоусиг - насеља прошлости и градови будућности” у Галерији Науке и технике САНУ.

Ова изложба је посебно интересантна зато што приказује контрасти београдског окружења. С једне стране, пружа критички приступ најпрепознатљивијим аспектима неолитског, старог винчанског насеља у Стублинама поред Обреновца са више од 200 надземних кућа, док са друге стране, осветљава савремено, модерно изграђено окружење у Београду, приказујући сегмент новобеоградског блока 21 - шест солитера познатих као "Шест каплара".

Такође, поводом Светског дана науке, у Новом Саду је отворена изложба “ЦЕРН у Србији” . Посетиоци ће моћи да виде како изгледа највећа истраживачка лабораторија на свету и колики је њен значај, као и то шта Србија, од како је потписала Уговор који води ка пуноправном чланству у ЦЕРН-у, ради у оквиру тог пројекта. У Србији се ове године облежава Светски дан науке с намером да се истакне потреба за јачњем свести јавности о улози науке за мирно и одрживо друштво.

Према речима директорке Центра за промоцију науке Александре Дрецун, истраживање Центра које је спроведено прошле године показује да су грађани изузетно заинтересовани и да мисле да нема довољно информација о томе шта је наука. При томе, не мислећи само на бављење научним радом, него уопште на информације о свету који нас окружује. Постоји заинтересованост, изјавила је за Тањуг, од најстаријих до најмлађих, да сазнају нешто ново о климатским променама, расама, нано технологији, енергији и другим стварима које су битне за све грађане једне земље.

То интересује грађане, а на Центру је сада да ту заинтересованост јавности искористи и да сви заједно, као друштво, постанемо научно писменији!

Tweet
Коментари

ВЕСТИ