Као један од главних услова за ангажовање кандидата у већини огласа за посао у одређеној области, наводи се, управо, радно искуство. Зашто је оно битно и да ли је пресудно у избору за радно место?

ФОТО: Diplomske
Приредила: Милица Савић
Кандидати за посао, поготово они без радног искуства, често се жале да не могу наћи посао јер „немају радно искуство, а сви га траже у огласима“. Под појмом „радно искуство“ не подразумева се само оно искуство стечено плаћеним или сталним послом. Оно се може стећи радним праксама, волонтирањем, хонорарним или „фрееланце“ радом, зато не чекајте!
Шта још можете да урадите?
Нико не оспорава важност ЦВ-ја, али покушајте и на неки други начин. Истакните своје квалитете и страст према послу који желите да обављате, односно направите од себе бренд који желите да продате послодавцу који је пред вама. Водите рачуна да се тај бренд поклапа са компанијским брендом.
Добро се сећате случаја када сте ви знали да сте одлични за понуђено радно место, али како то да зна и послодавац? Добро размислите на чему сте радили код претходног послодавца, присетите се свих пословних успеха, али и неуспеха, и конкретним примерима га уверите да сте баш ви кандидат какав му је потребан. Ако све то објасните једноставним и разумљивим изразима, веома сте близу свог циља.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с22.постимг.орг/5е8в83тр5/стаyирање.јпг" />
ФОТО: Studentski život
Ако, пак, послодавцу почне да смета то што немате радног искуства, никако не покушавајте да се извучете низом изговора! Почните да набрајате и да образлажете своје стечене или урођене вештине које су неопходне за тај посао и које су, директно или индиректно, повезане са послом за који сте конкурисали. Овај савет може да се искористи и уколико те вештине нису одговарајуће за посао о којем разговарате.
Покушајте да пронађете адекватну литературу, проучите и истражите радно место на које конкуришете. У разговору са послодавцем увек је добро навести литературу и аутора како би све деловало још веродостојније. Наравно, нису само стручне књиге извори за што бољу припрему за интервју, већ и различите пословне вести, веб сајтови или блогови на којима можете сазнати много корисних информација за одређену радну позицију.
Није препоручљиво ићи на разговор ако претходно нисте упознали свог потенцијалног послодавца. Упустите се само у аргументован дијалог, без коришћења безличних, општих фраза како бисте оставили свој печат.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с24.постимг.орг/абвyјмкн9/хандсхаке_бусинесс_руковање.јпг" />
ФОТО: See Biz
На крају, нико вам неће веровати на реч да ћете научити нешто, ако вам је то једини аргумент на интервјуу, али ако послодавац види да познајете материју, да је разумете, и да сте спремни да учите, онда је то, свакако, још једна позитивна страна.
Извор: Infostud , Super žena B92
Милица је девојчурак, а воли да пева, пише, чита и не заборавља да се смеје.
Прочитајте и:
A mogu li i ja da postanem programer?
Bitlsi su ignorisali svoje kritičare i uspeli su!
10 znakova da ste pronašli svoj životni poziv
***
Ваш омиљени портал, iSerbia, коначно излази из оквира онлајн света и организује edukativno druženje iStupi iz mase diplomiranih - kako da se što pre profesionalno aktiviraš? Сви сте позвани! #иСтупи
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
