Tweet
Kao jedan od glavnih uslova za angažovanje kandidata u većini oglasa za posao u određenoj oblasti, navodi se, upravo, radno iskustvo. Zašto je ono bitno i da li je presudno u izboru za radno mesto?

FOTO: Diplomske

Priredila: Milica Savić

Kandidati za posao, pogotovo oni bez radnog iskustva, često se žale da ne mogu naći posao jer „nemaju radno iskustvo, a svi ga traže u oglasima“. Pod pojmom „radno iskustvo“ ne podrazumeva se samo ono iskustvo stečeno plaćenim ili stalnim poslom. Ono se može steći radnim praksama, volontiranjem, honorarnim ili „freelance“ radom, zato ne čekajte!

Šta još možete da uradite?

Niko ne osporava važnost CV-ja, ali pokušajte i na neki drugi način. Istaknite svoje kvalitete i strast prema poslu koji želite da obavljate, odnosno napravite od sebe brend koji želite da prodate poslodavcu koji je pred vama. Vodite računa da se taj brend poklapa sa kompanijskim brendom.

Dobro se sećate slučaja kada ste vi znali da ste odlični za ponuđeno radno mesto, ali kako to da zna i poslodavac? Dobro razmislite na čemu ste radili kod prethodnog poslodavca, prisetite se svih poslovnih uspeha, ali i neuspeha, i konkretnim primerima ga uverite da ste baš vi kandidat kakav mu je potreban. Ako sve to objasnite jednostavnim i razumljivim izrazima, veoma ste blizu svog cilja.


FOTO: Studentski život

Ako, pak, poslodavcu počne da smeta to što nemate radnog iskustva, nikako ne pokušavajte da se izvučete nizom izgovora! Počnite da nabrajate i da obrazlažete svoje stečene ili urođene veštine koje su neophodne za taj posao i koje su, direktno ili indirektno, povezane sa poslom za koji ste konkurisali. Ovaj savet može da se iskoristi i ukoliko te veštine nisu odgovarajuće za posao o kojem razgovarate.

Pokušajte da pronađete adekvatnu literaturu, proučite i istražite radno mesto na koje konkurišete. U razgovoru sa poslodavcem uvek je dobro navesti literaturu i autora kako bi sve delovalo još verodostojnije. Naravno, nisu samo stručne knjige izvori za što bolju pripremu za intervju, već i različite poslovne vesti, veb sajtovi ili blogovi na kojima možete saznati mnogo korisnih informacija za određenu radnu poziciju.

Nije preporučljivo ići na razgovor ako prethodno niste upoznali svog potencijalnog poslodavca. Upustite se samo u argumentovan dijalog, bez korišćenja bezličnih, opštih fraza kako biste ostavili svoj pečat.


FOTO: See Biz

Na kraju, niko vam neće verovati na reč da ćete naučiti nešto, ako vam je to jedini argument na intervjuu, ali ako poslodavac vidi da poznajete materiju, da je razumete, i da ste spremni da učite, onda je to, svakako, još jedna pozitivna strana.

Izvor: Infostud , Super žena B92


Milica je devojčurak, a voli da peva, piše, čita i ne zaboravlja da se smeje.


Pročitajte i:

A mogu li i ja da postanem programer?
Bitlsi su ignorisali svoje kritičare i uspeli su!
10 znakova da ste pronašli svoj životni poziv

***

Vaš omiljeni portal, iSerbia, konačno izlazi iz okvira onlajn sveta i organizuje edukativno druženje iStupi iz mase diplomiranih - kako da se što pre profesionalno aktiviraš? Svi ste pozvani! #iStupi

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI