FOTO: Nolandalla
Prevela: Rahela Vlajnić
Sećaš li se saveta koji su ti roditelji davali u vezi s rukovanjem – rukuj se čvrsto, ne premlitavo, ne prejako?
Studija Vilijama Čaplina, Džefrija Filipsa i njihovih kolega, objavljena u Časopisu o ličnosti i socijalnoj psihologiji, pokazala je da način rukovanja utiče na opšti utisak o tebi i da je direktno povezan sa tvojom ličnošću.
Prvo je četvoro sudija obučeno da procene osam karakteristika stiska ruke, uključujući potpunost stiska, temperaturu, suvoću, jačinu, trajanje, snagu, teksturu i kontakt očima. Ocenjivači su mesec dana učili kako da pruže ruku pod neutralnim uglom od 45 stepeni, kako da prate drugu osobu prilikom rukovanja, i kako da procene osam dimenzija rukovanja. Zatim su ocenili stiske ruku 112 učesnika-apsolvenata, od kojih su polovinu činili muškarci, a polovinu žene.
Ocenjivač je prvo rukovanjem poželeo dobrodošlicu apsolventu u laboratoriju. Zatim je ocenjivač objasnio da se ovim istraživanjem želi utvrđiti da li se odgovori ispitanika na testu ličnosti razlikuju u zavisnosti od toga da li se testovi rade odjednom ili odvojeno.
Ocenjivač je potom objasnio da će student raditi testove u više prostorija. Ocenjivač je nakon toga zamolio studenta da sedne i uradi prvi test. Nakon završetka prvog testa, ocenjivač je uputio studenta u sledeću prostoriju. Tamo je drugi ocenjivač pozdravio studenta – rukovanjem – i zamolio ga da uradi sledeći test ličnosti. Proces se ponavljao sve dok se svih četvoro ocenjivača nije rukovalo sa ispitanikom (i dok ispitanik nije uradio sve testove).
Tokom svakog rukovanja sa ispitanikom, ocenjivač je krišom ocenjivao njegov ili njen stisak ruke na osnovu osam dimenzija (čvrstine, kontakta očima, i tako dalje). Prava pitanja na koja je ovo istraživanje pokušavalo da odgovori bila su da li je način rukovanja varirao od ocenjivača do ocenjivača, i da li su osobine stiska ruke ispitanika u neposrednoj vezi sa njihovom ličnošću.
Naučnici su prvo ispitivali ocene osam dimenzija rukovanja i otkrili da su njihovi usponi i padovi kod pojedinaca povezani – osobe čiji je stisak ruke bio čvrst i vremenski dug obično su imale dobar zahvat i održavale kontakt očima; osobe čiji stisak nije bio tako čvrst nisu postigle dobre rezultate ni na drugim poljima. Stisak ruke bi se stoga mogao tačno opisati s obzirom na ocenjivane karakteristike jednostavno kao – čvrst stisak.
Naši roditelji su bili u pravu.
Ocenjivači su se u principu složili oko toga čiji je stisak bio čvrst, a čiji nije, što govori o jednoličnosti načina na koji su se ispitanici rukovali. Ispitanici koji su imali čvršći stisak opisali su sebe kao otvorenije, društvenije, pozitivnije nego oni drugi, kao i manje stidljive i neurotične. Procenjivači, koji su zabeležili svoje utiske o studentima, složili su se da su ispitanici čvršćeg stiska ruke bili pozitivniji i otvoreniji, kao i manje društveno anksiozni.
Dodatna studija o rukovanju
Greg Stjuart i Suzan Dastin sa Univerziteta u Ajovi i njihovi saradnici otkrili su da su ocenjivači davali iste procene stiska ruke kandidata za posao. U toj studiji, apsolventi su išli na lažan razgovor za posao sa stručnjakom za ljudske resurse. Po dolasku, dva ocenjivača su se rukovala s kandidatom i zatim ga predstavili trećem ocenjivaču, s kojim se kandidat takođe rukovao. Svaki ocenjivač je potom dao svoj sud o rukovanju studenata.
Zatim, kandidati su otišli na lažan razgovor za posao sa jednim od stručnjaka za ljudske resurse iz kompanija u blizini koledža. Nakon intervjua, četvrti ocenjivač se rukovao sa kandidatom za posao dok se kandidat spremao da ode – i upoznao ga sa petim ocenjivačem s kojim se kandidat takođe rukovao. Ocenjivači koji su se priključili nakon intervjua takođe su dali svoj sud o rukovanju kandidata. Stručnjaci za ljudske resurse – koji nisu bili obavešteni o istraživanju – procenjivali su kandidate na osnovu intervjua.
Najvažniji zaključak: kandidati koji su imali čvršći stisak ruke bili su uspešniji na razgovoru za posao.
IZVOR: Psychology Today
RA (bog Sunca) + HEL (boginja podzemlja) + A (sufiks)
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE