Tweet
Svaki menadžer ljudskih resursa ima svoja omiljena pitanja na intervjuu za posao, iako su to, uglavnom, određene varijacije onih najuobičajenijih.

FOTO: VitaStudent

Prevela: Milica Dragićević

Na primer, možete dobiti pitanje „Kako bi vas opisale vaše kolege“? ili „Opišite sebe u tri reči“. U oba slučaja, vaš opšti pristup bi sigurno bio isti. Dakle, ono na šta treba da obratite pažnju su reči koje koristite. Možemo se i drugačije izraziti: postoje reči koje ne treba nikad, ali nikad koristiti.

1. Inteligentan/na

Znate da ste inteligentni i isto tako znate da menadžer za ljudske resurse traži nekog inteligentnog, ali molim vas ne opisujete sebe na takav način. Ta reč je jedna od onih koju biste voleli da drugi koriste dok vas opisuju, ali ne i da je koristitite da sami sebe opišete. Da li je neko inteligentan ili ne je vaše subjektivno mišljenje i trebalo bi da zaobiđete takve reči.

Šta reći umesto toga?

Pričajte o načinu na koji rezonujete i koristite reči kao što su logika, kvantitivnost, brzo učenje, sposobnost da se uoči šira slika stvari. Tražite reči koje zvuče više kao činjenice, a manje kao mišljenja.

2. Dopadljiv/a

Zbog istog razloga zašto ne treba sebe da opisujete kao inteligentnu osobu, tako isto bi trebalo da izbegavate korišćenje reči dopadljiv/a. Osim toga, nije baš zgodno naći primere koji će potvrditi da ste dopadljivi, a da pri tom ne zvučite kao da ste očajni i jadni. „Svi me pozdravljaju, smeju se na moje šale i nedostajem im kad nisam na poslu kad se razbolim“. Ne, ne.

Šta reći umesto toga?

Koristite one reči koje možete da potkrepite time što ćete reći da ste timski igrač, da ste entuzijastičan/na, brižljiv/a i primerima kako pomažete drugima, kako se javljate da govorite tokom sastanaka ili kako ste organizovali žurku u kancelariji tokom odmora. Prihvatljivije je da kao dokaze dajete ono što ste sami uradili nego ponašanja ili reakcije drugih.

3. Uspešan/na

U redu je da budete uspešni u nečemu, ali ne možete samo tako nazvati sebe uspešnim. To je isto kao kad kažete na intervjuu za posao da ste bogati i da ste zgodni. Da li stvarno mislite da bi to bilo dobra ideja?

Šta reći umesto toga?

Suzite fokus sa uopštenog uspeha na uspeh koji se tiče jedne specifične veštine. Zasigurno možete reći da ste dobri u onome čime se bavite. Postoji razlika između toga da kažete da ste uspešni u svim sferama života i toga da istaknete vaše relevantne veštine i iskustva za određen posao. Iritirijuće je ako kažete ovo prvo. Reći ovo drugo je neophodno.

4. Opsesivan/na

Čak i da ste veoma pasionirani u svom poslu i dalje treba da izbegavate da opisujete tu vašu karakteristiku ili bilo koju drugu sa rečima koje imaju negativnu konotaciju. Kad treba da opišete sebe to znači da se vi i onaj ko vas intervjuiše ne poznajete najbolje i idealno bi bilo da takve reči izbegavate.

Šta reći umesto toga?

Mnogo reči možete iskoristiti da biste objasnili koliko ste zainteresovani za posao, a koje su sigurno specifičnije i koje ne traže neko neprijatno objašnjenje. Reči kao što su fokusiran/na, paziti na detalje, vredan/na, posvećen/a su dobre za ovu situaciju.

5. Skroman/na

Nije baš normalno ako se hvalite kako ste skromna osoba. To jednostavno nema smisla. Ne započinjite takve neprijatne i kontradiktorne izjave i pokušajte da se izvučete iz toga. Što više pokušavate da to objasnite, sve više umanjujete poverenje onog ko vas intevjuiše.


FOTO: Decorin portal

Šta reći umesto toga?

Ako baš želite da ovo pomenete na intervjuu za posao, birajte strategiju poznatu kao - dela govore više od reči. Svaki put kad imate potrebu da se hvalite tokom intervjua, što će biti često, jer za to intervjui i služe, iznosite samo činjenice. Pričajte o onome što ste uradili, koji su rezultati toga, šta su drugi mislili o tome i ostavite da onaj ko vas intervjuiše prosudi sam za sebe.

Naravno da uvek ima izuzetaka od ovih pravila i možda možete uspeti da sebe opišete kao inteligentnu, druželjubivu, uspešnu, opsesivnu i skromnu osobu, a da ne završite intervju ranije nego što bi trebalo. Međutim, znajte da postoje drugi načini da izložite svoje mišljenje, a da ne uzrokujete da onaj ko vas intervjuiše potroši više energije trudeći se da ne okreće očima, a potrebna mu je energija za vas.


IZVOR: TheMuse

Milica je zaljubljenik u engleski jezik i književnost koja smatra da je svaki novi prevod dokaz da jezik ne sme biti prepreka ka širenju novih vidika.

***

Pročitajte i:

Kako da se pripremim za poslovni intervju?
Kako da napišete CV i propratno pismo?
Najčešća pitanja na poslovnom intervjuu

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

***
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI