Сваки менаџер људских ресурса има своја омиљена питања на интервјуу за посао, иако су то, углавном, одређене варијације оних најуобичајенијих.
.jpg)
ФОТО: VitaStudent
Превела: Милица Драгићевић
На пример, можете добити питање „Како би вас описале ваше колеге“? или „Опишите себе у три речи“. У оба случаја, ваш општи приступ би сигурно био исти. Дакле, оно на шта треба да обратите пажњу су речи које користите. Можемо се и другачије изразити: постоје речи које не треба никад, али никад користити.
1. Интелигентан/на
Знате да сте интелигентни и исто тако знате да менаџер за људске ресурсе тражи неког интелигентног, али молим вас не описујете себе на такав начин. Та реч је једна од оних коју бисте волели да други користе док вас описују, али не и да је користитите да сами себе опишете. Да ли је неко интелигентан или не је ваше субјективно мишљење и требало би да заобиђете такве речи.
Шта рећи уместо тога?
Причајте о начину на који резонујете и користите речи као што су логика, квантитивност, брзо учење, способност да се уочи шира слика ствари. Тражите речи које звуче више као чињенице, а мање као мишљења.
2. Допадљив/а
Због истог разлога зашто не треба себе да описујете као интелигентну особу, тако исто би требало да избегавате коришћење речи допадљив/а. Осим тога, није баш згодно наћи примере који ће потврдити да сте допадљиви, а да при том не звучите као да сте очајни и јадни. „Сви ме поздрављају, смеју се на моје шале и недостајем им кад нисам на послу кад се разболим“. Не, не.
Шта рећи уместо тога?
Користите оне речи које можете да поткрепите тиме што ћете рећи да сте тимски играч, да сте ентузијастичан/на, брижљив/а и примерима како помажете другима, како се јављате да говорите током састанака или како сте организовали журку у канцеларији током одмора. Прихватљивије је да као доказе дајете оно што сте сами урадили него понашања или реакције других.
3. Успешан/на
У реду је да будете успешни у нечему, али не можете само тако назвати себе успешним. То је исто као кад кажете на интервјуу за посао да сте богати и да сте згодни. Да ли стварно мислите да би то било добра идеја?
Шта рећи уместо тога?
Сузите фокус са уопштеног успеха на успех који се тиче једне специфичне вештине. Засигурно можете рећи да сте добри у ономе чиме се бавите. Постоји разлика између тога да кажете да сте успешни у свим сферама живота и тога да истакнете ваше релевантне вештине и искуства за одређен посао. Иритиријуће је ако кажете ово прво. Рећи ово друго је неопходно.
4. Опсесиван/на
Чак и да сте веома пасионирани у свом послу и даље треба да избегавате да описујете ту вашу карактеристику или било коју другу са речима које имају негативну конотацију. Кад треба да опишете себе то значи да се ви и онај ко вас интервјуише не познајете најбоље и идеално би било да такве речи избегавате.
Шта рећи уместо тога?
Много речи можете искористити да бисте објаснили колико сте заинтересовани за посао, а које су сигурно специфичније и које не траже неко непријатно објашњење. Речи као што су фокусиран/на, пазити на детаље, вредан/на, посвећен/а су добре за ову ситуацију.
5. Скроман/на
Није баш нормално ако се хвалите како сте скромна особа. То једноставно нема смисла. Не започињите такве непријатне и контрадикторне изјаве и покушајте да се извучете из тога. Што више покушавате да то објасните, све више умањујете поверење оног ко вас интевјуише.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с14.постимг.орг/вјнзп0и35/10_питања_најцесцих_интервју_за_посао.јпг" />
ФОТО: Decorin portal
Шта рећи уместо тога?
Ако баш желите да ово поменете на интервјуу за посао, бирајте стратегију познату као - дела говоре више од речи. Сваки пут кад имате потребу да се хвалите током интервјуа, што ће бити често, јер за то интервјуи и служе, износите само чињенице. Причајте о ономе што сте урадили, који су резултати тога, шта су други мислили о томе и оставите да онај ко вас интервјуише просуди сам за себе.
Наравно да увек има изузетака од ових правила и можда можете успети да себе опишете као интелигентну, дружељубиву, успешну, опсесивну и скромну особу, а да не завршите интервју раније него што би требало. Међутим, знајте да постоје други начини да изложите своје мишљење, а да не узрокујете да онај ко вас интервјуише потроши више енергије трудећи се да не окреће очима, а потребна му је енергија за вас.
ИЗВОР: TheMuse
Милица је заљубљеник у енглески језик и књижевност која сматра да је сваки нови превод доказ да језик не сме бити препрека ка ширењу нових видика.
***
Прочитајте и:
Kako da se pripremim za poslovni intervju?
Kako da napišete CV i propratno pismo?
Najčešća pitanja na poslovnom intervjuu
***
Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
***
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
