Autor: Suzana Marjanović
Eksperimetni su se izvodili na licu mesta, gde su deca vrlo rado asistirala pri izvođenju hemijskih reakcija i promena boje i stanja raznih tečnosti i materija. Učesnici Festivala su uspešno animarali najmlađe posetioce pozivajući ih da im se pridruže i budu deo izvođenja eksperimenata.
Na licu mesta mogle su se saznati različite zanimljivosti:
Da li ste znali šta je i kako se dobija kompost? To je prorodno đubrivo koje se dobija preradom biomase (dobijene preradom otpada) i kompost povoljno utice na biološku aktivnost, vodni, vazdušni i toplotni režim zemljišta, kako za poboljšanje kvaliteta degradiranih zemljišta, tako i kao supstrat u proizvodnji različitih biljnih kultura. U kompost idu upotrebljene papirne maramice, soc od kafe, iseckane kutije za picu, mrvice sa stola, ustajali hleb i musli, staro bilje i začini, plutani zapušači i kartoni za jaja, stari pekmez, upotrebljene kesice za čaj, priznanice, računi, uginule biljke i uvenulo cveće, iskorišćene šibice, kao i pepeo iz peći.
Da li ste čuli za hidroponiku? To je tehnologija gajenja biljaka u zatvorenom prostoru, bez zemljišta i bez prirodne svetlosti. Biljke se gaje u vodi ili pesku, kojima se dodaju hranljive materije, u hidroponskim sistemima se kontroliše prinos. Biljke se mogu gajiti na svim geografskim širinama, u predelima siromašnog zemljišta ili gde ga uopšte nema. Biljke zahtevaju manje vode nego one gajene na klasične načine, a nema ni korova i štetočina.
FOTO:Facebook
Interesantne su bile izložene količine elemenata koje čovek mora da unese u svoj organizam u toku života, ali u drugim oblicima, stanjima i materijama u kojima postoje, npr. gvožđe u vidu eksera je izloženo. Takođe je prikazan robot u ulozi urbanog čoveka, pa je je najmađima bilo najzanimljivije što robot ume da igra.
Da li ste čuli za turboagrar? Turboagrar je nova tehnologija savremene poljoprivrede za bezbednu i kontrolisanu proizvodnju hrane. Koriste se tehnologije budućnosti: precizna poljoprivreda i modeliranje prinosa, informacione tehnologije, nanotehnolije, genetičke modicikacije organizama, biološke mere borbe protiv štetočina, kultura tkiva hidroponika, proizvodnja i prerada biomase - alternativni i obnovljivi izvori energije, mikrobiološke tehnologije.
Festival nauke je najširem auditorijumu, a posebno najmlađem pružio jedan interesantan, zabavan i atraktivan pogled na nauku, a podsetio je društvo i na važnost nauke i tehnologije. Do sledećeg festivala tehnologija i nauka će napredovati za neke nove inspirativne prezentacije, a u međuvremenu inovacije će se pripremati, utisci će se sabirati i najviše deca će se radovati novim izazovima.
Suzana je ljubitelj raznolike umetnosti, od unutrašnje lepote čoveka, preko spoljašnje lepote prirode, do kreativnog stvaralaštva.
***
Ovaj tekst je nastao našom željom da mladi, koji imaju šta da kažu i doprinesu informisanosti i edukaciji naše omladine, prenesu svoje ideje i saznanja. Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima i doprineseš razvoju naših ambicija, tvoje ideje su nam dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE