Већина занимања захтевају да они који раде поседују одређене способности како би могли да обављају свој посао.
.jpg)
ФОТО: IM Creator
Превела: Сања Давидовић
На пример, фотографи морају да разумеју како различита подешавања камере и осветљење утичу на слику, наставници морају бити у могућности да користе одређене технике да подучавају математику и читање, и компјутерски програмери морају да знају како да користе програмске језике. Ове способности су познате као „тврде” или техничке вештине и да би их научила особа обично похађа неку врсту образовног програма где он или она добија инструкције у учионици и често има и практичну обуку.
За рад у било ком занимању потребно је да поседујете и оно што називамо меке вештине.
Шта су „меке” вештине?
„Меке“ вештине су личне карактерне особине или квалитети које свако од нас поседује. Оне чине оно ко смо, уопштено обухватају наше ставове, навике и начин на који комуницирамо са другим људима. Оне су много мање опипљиве него „тврде“ или техничке вештине, и за разлику од њих, „меке“ вештине се не уче похађањем програма обуке.
Можете, међутим, да их стекнете кроз образовна, радна и животна искуства, али ће бити потребно да уложите напор. На пример, да сте грозни у располагању свог временом али налазите се у разреду који захтева од вас да завршите бројне пројекте. Ако желите то да урадите добро, мораћете да побољшате своје вештине располагања временом како бисте испунили своје рокове. Можете научити како боље да располажете својим временом тражећи савет од наставника и колега студената или читањем корисних чланака.
Примери меких вештина
• Комуникационе вештине: Људи са добрим комуникационим вештинама имају способност да пренесу информације другима усмено или писмено.
• Интерперсоналне вештине: Поседовање добрих интерперсоналних вештина значи да неко не само да има способност да комуницира са другима, већ је вољан да саслуша људе без осуђивања, да подели идеје и да се убаци када колегама затреба помоћ.
• Вештине решавања проблема и критичког мишљења: Решавање проблема је способност да се идентификује проблем и да се дође до могућих решења. Вештине критичког мишљења омогућују вам да процените свако могуће решење, користећи логику и резоновање, да утврдите које од њих ће бити успешније.
• Вештине активног слушања: Добри слушаоци улажу напор да разумеју шта други говоре, прекидајући их само онда када је одговарајуће да поставе питања која ће помоћи да се разјасне дате информације.
• Вештине активног учења: Активни ученици су вољни и способни да стекну знања и да их примене на свом радном месту.
• Организационе вештине: Они који имају јаке организационе вештине знају како да систематски приступе сваком задатку.
• Вештине располагања временом: Они који су добри у располагању свог времена знају како да распореде своје задатке како би завршили пројекте према датим роковима. Добри су у одређвању приоритета свог рада.
• Тимски играч: Они који су тимски играчи су кооперативни и могу бити вође или учесници, зависи шта је неопходно у тренутној ситуацији. Вољни су да поделе одговорност са другим члановима тима, без обзира на то да ли то значи да узимају заслуге за успехе или одговорност за неуспехе.
• Професионализам: Ову карактеристику је тешко дефинисати, али је веома јасно када неком то недостаје. То је вероватно она особина коју сваки послодавац прижељкује, без обзира на то шта радите или где радите. Професионализам обухвата многе ствари укључујући појављивање на време, учтивост, бити генерално пријатан и користан, одговарајуће одевање и преузимање одговорности за сопствене поступке.
• Вештине читања: Појединци са јаким вештинама читања немају пуно потешкоћа у разумевању садржаја писаног материјала.
• Флексибилност и прилагодљивост: Људи који су флексибилни и прилагодљиви добро реагују на промене на свом послу и у радном окружењу. Имају позитиван став моћи-учинити према свему што им се нађе на путу.
<�имг цласс="флоат"срц="хттп://с16.постимг.орг/3в6xцмд6д/Мацбоок_Цомпутер_ИМ_Цреатор.јпг" />
ФОТО: Macbook computer
Зашто су нам потребне меке вештине?
Меке вештине помажу нам да радимо свој посао. Омогућавају нам да ефектно и ефикасно користимо наше техничке вештине и знања. Побољшавају начин на који сарађујемо са нашим шефовима, колегама и муштеријама. Омогућују нам да завршимо свој посао на време. Утичу на то како се осећамо у вези са нашим послом и како нас други доживљавају.
Свако занимање које захтева размишљање захтева и да имате специфичне карактерне црте, било да сте доктор који треба да буде одличан комуникатор да би пружио информације својим пацијентима, чистач који мора да има добре интерперсоналне вештине тако да може да се споразуме са својим колегама или глумац који мора да буде упоран упркос суочавању са одбацивањем изнова и изнова. Важно је напоменути да су меке вештине преносиве између занимања. Иако ћете можда морати да се вратите у школу да научите техничке вештине ако промените каријеру, увек можете понети своје меке вештине са собом, јер се вреднују у различитим областима.
У зависности од тога шта се у вашем занимању тражи, послодавци, такође, од вас очекују да имате одређене карактерне црте. Само погледајте било какве објаве нових радних места и видећете листу квалификација које укључују не само техничке вештине које су вам потребне за посао, већ и квалитете попут „одличне комуникацијске вештине“, „организационе вештине“, „тимски играч“, „способност слушања“.
Чак иако имате техничке вештине потребне за посао, ако не можете да докажете да имате одређене особине, вероватно нећете добити посао. Уверите се да резиме листе ваших достигнућа показује жељене меке вештине и, такође, нађите начине да разговарате о њима током разговора за посао.
ИЗВОР: About careers
Сања је вечити сањар која ће покушати да вам објасни неразумјив свет одраслих и њихове међусобне односе.
***
Прочитајте и:
a href="/novosti/a-mogu-li-i-ja-da-postanem-programer-2534/"target=_new"> A mogu li ja da postanem programer?
Radno iskustvo van struke? Moguće. Evo kako...
***
Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE




