FOTO: Greenflavour
PREVELA: Daliborka Obradović
U martu prošle godine na severnoj obali Španije pronađena je još jedna glavata uljarka, dužine oko 10 metara. Ova uljarka je progutala ukupno 59 različitih plastičnih predmeta u ukupnom iznosu od preko 37 kilograma! Većina ove plastične mase sastojala se od prozirne folije koja se koristi u izradi plastenika u Almeriji i Granadi na jugu Španije, a ostatak se sastojao od plastičnih kesa, devet metara kanapa, plastičnog creva, dve male saksije i plastične boce za sprej. Kao uzrok smrti navedena je blokada creva.
FOTO: Youtube
Nažalost, ovo nisu usamljeni slučajevi!
Navedimo samo primere iz 1989. godine kada je nasukana uljarka uginula na ostrvu Lavezi u Tirenskom moru, zatim 1990. na Institutu za patologiju na Islandu. U avgustu 2000. godine kod Kernsa u Australiji pronađena je uljarka sa šest kvadratnih metara đubra u stomaku. Istog meseca 2008. godine kod grada Pont Rejes u Kaliforniji, isplivala je glavata uljarka sa 450 kilograma ribarske mreže, kanapa i plastičnih kesa u svom stomaku.
FOTO: Practicalfishkeeping
Glavate uljarke i kljunasti kitovi su posebno podložni gutanju plastičnog otpada, naročito plastičnih kesa jer dosta podsećaju na njihov prirodni plen, lignje i meduze. Plavi kitovi dele sličnu sudbinu sa uljarkama i kljunastim kitovima. Međutim, ne zbog toga što njihova hrana podseća na plastične kese, već zato što gutaju velike količine vode prilikom hranjenja, a zajedno s njom i plastični otpad.
Plastična masa nije svarljiva i kada jednom nađe put do creva, tu se zadržava i izaziva njihovo začepljenje. Za neke vrste kitova sama plastika nije smrtonosna, ali njena akumulacija u organizmu dovodi do neuhranjenosti, bolesti i, na kraju, nepotrebne patnje do smrti.
FOTO: Wehatetowaste
Kitovi nisu jedine žrtve našeg otpada. Procenjuje se da godišnje više od milion ptica i preko 100 000 morskih sisara umire usled prevelike količine otpada u svom organizmu.
FOTO: Besmartbegreen
Razmislimo dobro! Svako od nas može da doprinese smanjenju upotrebe plastičnih proizvoda kao što su kese iz supermarketa, baloni, slamke, plastične flaše i drugi.
Budimo ekonomični, razmišljajmo ekološki, reciklirajmo!
IZVOR: Thinkinghumanity
Daliborka je mislilac sa dna Panonskog mora, zaljubljenik u prirodu i lepotu pisane reči. Za nju je život zanimljiva priča iz koje se uči.
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE