Tweet

Спремни сте да покренете сопствени посао? Мада не можете да се припремите за сваки сегмент предузетничког живота, пре него што напустите стално радно место и упустите се у сопствени бизнис, треба себи да поставите неколико питања.

ФОТО: Financedegree

Превела: Александра Вукелић

1. Шта вас мотивише?

Различити разлози наводе људе да пожеле да започну сопствени посао. Неки не воле да имају шефа, а неки су уморни од свакодневног јутарњег путовања на посао или имају утисак да би били успешнији да су самостални. Други желе да се обогате одмах након покретања посла, да их откупи Гугл, да зараде гомилу новца и рано оду у пензију.

Проблем је у томе што то што желите да будете шеф или да се обогатите нису одрживи разлози да се упустите у бизнис. Прави предузетник покреће посао како би побољшао животе људи и дао свој допринос свету. Која је ваша пословна идеја? Решавате ли проблем који мучи многе или улепшавате некоме дан? Потреба да учините нешто корисно помоћи ће вам да издржите тешке тренутке.

2. Колико сте вешти у бизнису?

Одлична идеја за неки производ није увек довољна за развој успешног посла. Изузетни „проналазачи“, уметници или творци неког производа небројено пута су се усредсредили на израду узорка или производа и заборавили на све остале стране развоја бизниса. То што сте осмислили нешто занимљиво не значи да ће вам купци сами закуцати на врата у жељи да то купе. Предузетници су тога свесни.

Ако мислите да сте више проналазач него предузетник, нема разлога за бригу. То не значи да не треба да покренете посао, али би требало да потражите партнера који има одговарајуће предузетничке вештине и сналази се у послу и који вам може помоћи да своје идеје преточите у успешан бизнис.

3. Колико сте осетљиви?

Када је некоме стало до онога што ради, тешко је да критику не доживи лично. Тачно је, није лако када добијете лошу критику у новинама, када вас одбије програм за подршку новим компанијама или када су клијенти незадовољни. Међутим, лоше вести и одбијање су део посла и не можете дозволити себи да будете заокупљени оним што је негативно, нити да ствари схватате лично.

Искључите емоције из свих ситуација колико је год то могуће. Објективно процените лоше вести. Критике или лоше реакције вам често нуде важне лекције о томе како да дорадите производ, постанете убедљивији или порадите на услуживању клијената како бисте успели у послу.

4. Мора ли све да буде савршено?

Ако сте склони перфекционизму, највећи изазов ће вам бити да научите како да се опустите и утишате критичара у себи. Било да на тржиште избацујете производ или апликацију или покрећете веб страницу или блог, ако чекате да све буде савршено, никада нећете одмаћи даље од почетка. Када завршите 80 или 90 процената посла, време је за покрет.

Сетите се оних постера на Фејсбуку који поручују: „Обављен посао је бољи од савршеног“. Они нас не подстичу да будемо осредњи, већ да дозволимо свету да види оно што стварамо. Увек треба да тежите најбољем могућем квалитету, али упамтите да се у послу, баш као и у животу, ствари често искомпликују и није увек све идеално. Чекање савршенства је увек непријатељ напретка.

5. Јесте ли спремни да обављате различите задатке?

Када сте запослени у компанији, можете да позовете неког у помоћ када вам имејл не ради, када вам понестане мастила у штампачу или треба да организујете дешавања за клијенте. Са друге стране, када тек покренете бизнис, обично морате сами да обављате већину ових послова, од техничке подршке, преко продаје, до рада на рачунару.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с8.постимг.орг/ааодор5yд/схуттерстоцк_посао.јпг" />
ФОТО: Metro portal

Пре него што се осамосталите, треба да будете сигурни да ћете моћи да се носите са обављањем разних задатака, укључујући и оне мање гламурозне. Потом, док градите бизнис, вребајте праву прилику да неке од ових послова доделите запосленима или некој услужној компанији.

6. У каквој сте финансијској ситуацији?

У зависности од врсте посла, реално је очекивати да ће бити потребно између шест месеци и шест година да се ваш посао покрене, захукта и донесе добит. Морате да се запитате да ли имате и стрпљења и финансијских средстава да пребродите толики период.

Често је најбољи тренутак да отпочнете изградњу сопственог бизниса онда када сте већ негде запослени и имате стална примања. Када добијате редовну плату из другог извора, имате слободу да експериментишете и разрадите свој производ пре него што се осамосталите.

Не можете се припремити за баш сваки аспекат покретања бизниса, али ако унапред поставите себи ова питања, то ће вам помоћи да објективно оцените колико сте спремни да се носите са свим успонима и падовима у предузетништву. Не дозволите да вас питање или два преплаше и одврате од ваших снова, али будите искрени и предузмите додатне кораке како бисте порадили на својим слабим тачкама.


ИЗВОР: Mashable


Александра је студент енглеског језика и ужива у читању, писању и превођењу.

***

Прочитајте и:

Šta ne treba reći na intervjuu za posao
Kako da mala preduzeća iskoriste video marketing?
Pet pravila za preduzetnički uspeh

***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.

***

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ