Труман Капоте је био успешан амерички писац који је да би написао роман био спреман много тога да ризикује. Посећивао је у ћелији убице како би дошао до свих чињеница у вези догађаја о коме је писао.
Autor: Слободанка Берић
Снимљена су два филма о Труману Капотеу:
„Цапоте“ 2005, и „Инфамоус“ 2006, и оба се баве истим периодом у животу овог писца – временом када је прикупљао грађу за роман „Ин Цолд Блоод“ или „Хладнокрвно убиство“.
У првом филму Капотеа игра Филип Сејмор Хофман и он је за поменуту улогу награђен Оскаром. Упечатљиво измењеним тоном гласа и изфеминизираном позом он је представио Капотеа као хладнокрвног и бескупрулозног манипулатора, од кога нам се заиста леди крв у жилама нарочито у последњим сценама фима. Хофманов Капоте користи сва средства да би дошао до свог циља. Ангажује адвокате за убице и редовно их посећује да би дознао што више детаља о њиховом злочину. Са убицом Перијем развија посебан однос манипулишући његовом слабијом интелигенцијом и представљајући се као његов пријатељ.
У овом филму све је подређено Хофмановој „глуми“ која чини да на махове делује помало неприродно и скоро па да се саосећамо са Перијем Смитом. Пери је изложен лажима Капотеа који га пропитује о свему само да би написао што бољу књигу, а касније кад добија све податке потпуна га препушта на милост и немилост његове судбине.
Капоте из фима „Инфамоус“ (“Бесрамно”)је другачији, помало чак карикатуралан и комичан. Тоби Джонс у насловној улози даје једног Капотеа који је емотивнији, природнији и упечатљивији. Пред нама је свет налик ономе из филма “Доручак код Тифанија” који је заснован на Трумановом најпознатијем делу препун шарених боја, хаљина, Каптеових другарица са којима трачари и проводи сво своје слободно време.
Однос који овај Капоте развија са убицом је заснован на чињеници да је писац био декларисани хомосексуалац. Сваки сусрет са Перијем је препун емоција и узајамне привлачности, али и неодређеног степена искрености. Пери у изведби Данијела Крејга постаје трагичан јунак са којим се једнако саосећамо као и са онима којима је сам пресудио. Пери о коме је Труман писао је ближи Перију из овог филма.
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://винеандабоок.филес.вордпресс.цом/2013/02/труман-цапоте.јпг" />
Што се тиче самог писца Капотеа, прави Капоте је вероватно негде између ова два филма.
Капотеов роман „Хладнокрвно убиство“ описује истинит догађај: бесмислено четвороструко убиство чланова породице Клатер (због 40 долара) 1959. године у градићу Холкомбу, Канзас, САД.
Када је Капоте сазнао за убиство отпутовао је у у Канзас како би сазнао што више о злочину. Са собом је повео пријатељицу из детињства, Харпер Ли, ауторку романа “Убити птицу ругалицу“. Заједно су разговарали са локалним становницима и истражитељима овог случаја. Убице, Ричард Дик и Пери Смит, ухапшени су недуго након убиства, а Капоте је на крају провео шест година у раду на овој књизи.
Истоимени филм по Капотеовој књизи снимљен је 1967. године и такође је постигао значајан успех.
Пери и Дик су пет година након убиства обешени. У последњој сцени филма из 1967, снимљеног по Капотеовом роману, убица Пери се пред извршење смртне казне извињава због злочина који је починио, и додаје да је све што се десило кобне ноћи било последица неминовне случајности његовог несрећног живота.
“Помислио је да је господин Клатер баш пријатан човек свега секунд пре него што ми је пререзао гркљан.” - написао је Капоте у свом роману.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected]. са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE