Tweet

Избор за најбољу песму Европе који се одржава сваке године у мају окупља породице и пријатеље испред малих екрана који са уживањем гледају разрноврсне и шаренолике представнике многобројних земаља ишчекујући да виде и чују песму која долази баш из њихове земље.

Autor: Бојан Петровић

ФОТО: Eurosong.hr

Прва Песма Евровизије одржана је далеке 1956. године у швајцарском месту Лугано, но цела прича почиње годину дана раније у Монаку, када је постигнут договор о организовању музичког фестивала европских земаља, по узору на италијански Сан Ремо. Иако је на тој Евровизији првобитно требало да учествује 10 земаља, због тога што Данска, Аустрија и Уједињено Краљевство нису послали песме на време, Белгија, Холандија, Луксембург, Француска, Италија, Немачка и Швајцарска су прве државе које су учествовале на овој музичкој манифестацији. Швајцаркиња Lys Assia ушла је у историју као прва победница Евровизије.

С годинама само такмичење се ширило, што у смислу броја учесника, што у месту одржавања, а и често су мењана евровизијска правила. Последња врећа промена десила се 2004. године када је уведен полуфинали део такмичења, што је створило прилику за већим бројем учесника на Евросонгу, а од 2008. године ова манифестација се ораганизује са два полуфинала и завршном финалном вечери. Највише земаља учесница било је управо те 2008. године на београдској Евровизији, када су учествовале 43 земље, исти број такмичара поновио се три године касније у Азербејџанској престоници Бакуу.

Земља са највећим бројем освојених првих места је Ирска. Представници ове земље успели су да освоје срца евровизијске публике седам пута, док по пет победа имају Уједињено Краљевство, Француска и Шведска.

„Придружите нам се“ у Копенхагену

Песма Евровзије ће се ове године одржати 59. пут по реду 6, 8. и 10. маја у данској престоници Копенхагену, захваљујући прошлогодишњој победи двадесетогодишње Emmelie de Forest са песмом „Only Teardrops“. Како ова еворпска престоница не поседује велики простор (арену) за организацију оваквог музичког такмичења, неколико данских градова који поседују одговарајуће објекте били су вољни да угосте овогдишње такмичаре, но данска национална телевизија, ДР, ипак је одлучила како ће се у старој копенхашкој фабрици бродских мотора „B&W Hallerne“ одржати овогодишњи Евросонг.

Ове године моћи ћемо да чујемо и видимо 37 песама представница земаља које се налазе у трци за могућност организовања јубиларне 60. Евровизије. Као што је већ познато, Србија ове године неће имати свог представника, јер је Радио-телевизија Србије одлучила да одустане из финансијских разлога, али ће свим љубитељима ове манифестације омогућити да прате све три евровизијске вечери.

Званични слоган овогодишње Песме Еворовизије је „#Join Us“ или „придружите нам се“, који се налази у срцу дијаманта и који према речима данске извршне евровизијске продуценткиње Pernille Gaardbo означава различитост и богаство које ће се појавити на сцени.

Земље с протекцијом директно у финалу

Правило које постоји од 2000. године налаже да Француска, Немачка, Шпанија и Уједињено Краљевство наступају директно у финалу Песме Еворвизије, а разлог томе је велики финансијски допринос који ове земље дају за партиципацију организатору такмичења, Европској радиодифузној унији (ЕБУ). Евровизијској публици били су познати под називом „BIG 4“, али с повратком Италије на фестивал 2011. године, ова група је прерасла у „BIG 5“. Оно што некако каратерише ову групу јесу неквалитетне песме које шаљу на Еворвизију и због којих, најчешће, такмичење завршавају иза 20. позиције.

Шпанија је једна од земаља које потврђују ово правило. Наиме, у последњих десет година само су два пута успели да буду у најбољих десет, а прошле године су такмичење завршили на претпоследњем месту. Ruth Lorenzo покушаће за мало више од две недеље да са песмом „Dancing in the rain“ поправи утисак од прошле године и можда донесе још неки добар пласман својој земљи.

Француску ће ове године представљати трочлани састав Twin Twin који су поред једниственог звука специфични и по свом облачењу, које најчешће краси шаренило. Они ће Копенхагену са песмом „Moustache“ покушати да освоје бољи пласман од њихове претходнице, Amandine Bourgeois, која је такмичење завршила на 23. месту.

BBC се ове године одлучио да представника пронађе путем платформе „BBC Introducing“, која служи за представљање младих музичких нада, те ће тако Уједињено Краљевство представљати двадесетседмогодишња Molly Smitten-Downes са песмом „Children of the Universe“ .

Након врло успешних резултата који су постигли Lena Meyer-Landrut ( 2010. – prvo и 2011. – 10. mesto ) и Roman Lob ( 2012. godine osmo mesto ), Немачку ће ове године поново представљати младе наде њихове музиче сцене. Женска трочлана група Elaiza успела је ове године на немачком националном избору да победи нека велика тамошња музичка имена и да добије прилику да са песмом „Is it Right“ представља своју земљу на овом фестивалу.

Да није све тако црно код „великих пет“ потврђује чињеница да су италијански представници од њиховог повратка на такмичење 2011. године освајали само места у најбољих десет. Како и даље постоји жеља за добрим успехом италијанске телевизије, показује и чињеница да су ове године изабрали да их представља једна од њихових највећих звезда Emma Marrone и то са ауторском песмом „La mia città“ .

Поред пет директних финалиста, према правилима и земља домаћин има право да свог представника има само у завршној вечери Песме Евровизије. Тако ће Данску представљати двадестдвогодишњи Basim са песмом „Cliché love song“ , чији наступ са данског националног избора многи евровизијски фанови упоређују са наступима Бруне Марса.


Бојан је особа која воли да гледа серије и филмове, прати Евровизију и талент шоу програме, музика му је живот.

***

Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ