
Autor: Bojan Petrović
FOTO: Eurosong.hr
Prva Pesma Evrovizije održana je daleke 1956. godine u švajcarskom mestu Lugano, no cela priča počinje godinu dana ranije u Monaku, kada je postignut dogovor o organizovanju muzičkog festivala evropskih zemalja, po uzoru na italijanski San Remo. Iako je na toj Evroviziji prvobitno trebalo da učestvuje 10 zemalja, zbog toga što Danska, Austrija i Ujedinjeno Kraljevstvo nisu poslali pesme na vreme, Belgija, Holandija, Luksemburg, Francuska, Italija, Nemačka i Švajcarska su prve države koje su učestvovale na ovoj muzičkoj manifestaciji. Švajcarkinja Lys Assia ušla je u istoriju kao prva pobednica Evrovizije.
S godinama samo takmičenje se širilo, što u smislu broja učesnika, što u mestu održavanja, a i često su menjana evrovizijska pravila. Poslednja vreća promena desila se 2004. godine kada je uveden polufinali deo takmičenja, što je stvorilo priliku za većim brojem učesnika na Evrosongu, a od 2008. godine ova manifestacija se oraganizuje sa dva polufinala i završnom finalnom večeri. Najviše zemalja učesnica bilo je upravo te 2008. godine na beogradskoj Evroviziji, kada su učestvovale 43 zemlje, isti broj takmičara ponovio se tri godine kasnije u Azerbejdžanskoj prestonici Bakuu.
Zemlja sa najvećim brojem osvojenih prvih mesta je Irska. Predstavnici ove zemlje uspeli su da osvoje srca evrovizijske publike sedam puta, dok po pet pobeda imaju Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Švedska.
„Pridružite nam se“ u Kopenhagenu
Pesma Evrovzije će se ove godine održati 59. put po redu 6, 8. i 10. maja u danskoj prestonici Kopenhagenu, zahvaljujući prošlogodišnjoj pobedi dvadesetogodišnje Emmelie de Forest sa pesmom „Only Teardrops“. Kako ova evorpska prestonica ne poseduje veliki prostor (arenu) za organizaciju ovakvog muzičkog takmičenja, nekoliko danskih gradova koji poseduju odgovarajuće objekte bili su voljni da ugoste ovogdišnje takmičare, no danska nacionalna televizija, DR, ipak je odlučila kako će se u staroj kopenhaškoj fabrici brodskih motora „B&W Hallerne“ održati ovogodišnji Evrosong.
Ove godine moći ćemo da čujemo i vidimo 37 pesama predstavnica zemalja koje se nalaze u trci za mogućnost organizovanja jubilarne 60. Evrovizije. Kao što je već poznato, Srbija ove godine neće imati svog predstavnika, jer je Radio-televizija Srbije odlučila da odustane iz finansijskih razloga, ali će svim ljubiteljima ove manifestacije omogućiti da prate sve tri evrovizijske večeri.
Zvanični slogan ovogodišnje Pesme Evorovizije je „#Join Us“ ili „pridružite nam se“, koji se nalazi u srcu dijamanta i koji prema rečima danske izvršne evrovizijske producentkinje Pernille Gaardbo označava različitost i bogastvo koje će se pojaviti na sceni.
Zemlje s protekcijom direktno u finalu
Pravilo koje postoji od 2000. godine nalaže da Francuska, Nemačka, Španija i Ujedinjeno Kraljevstvo nastupaju direktno u finalu Pesme Evorvizije, a razlog tome je veliki finansijski doprinos koji ove zemlje daju za participaciju organizatoru takmičenja, Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU). Evrovizijskoj publici bili su poznati pod nazivom „BIG 4“, ali s povratkom Italije na festival 2011. godine, ova grupa je prerasla u „BIG 5“. Ono što nekako karateriše ovu grupu jesu nekvalitetne pesme koje šalju na Evorviziju i zbog kojih, najčešće, takmičenje završavaju iza 20. pozicije.
Španija je jedna od zemalja koje potvrđuju ovo pravilo. Naime, u poslednjih deset godina samo su dva puta uspeli da budu u najboljih deset, a prošle godine su takmičenje završili na pretposlednjem mestu. Ruth Lorenzo pokušaće za malo više od dve nedelje da sa pesmom „Dancing in the rain“ popravi utisak od prošle godine i možda donese još neki dobar plasman svojoj zemlji.
Francusku će ove godine predstavljati tročlani sastav Twin Twin koji su pored jednistvenog zvuka specifični i po svom oblačenju, koje najčešće krasi šarenilo. Oni će Kopenhagenu sa pesmom „Moustache“ pokušati da osvoje bolji plasman od njihove prethodnice, Amandine Bourgeois, koja je takmičenje završila na 23. mestu.
BBC se ove godine odlučio da predstavnika pronađe putem platforme „BBC Introducing“, koja služi za predstavljanje mladih muzičkih nada, te će tako Ujedinjeno Kraljevstvo predstavljati dvadesetsedmogodišnja Molly Smitten-Downes sa pesmom „Children of the Universe“ .
Nakon vrlo uspešnih rezultata koji su postigli Lena Meyer-Landrut ( 2010. – prvo i 2011. – 10. mesto ) i Roman Lob ( 2012. godine osmo mesto ), Nemačku će ove godine ponovo predstavljati mlade nade njihove muziče scene. Ženska tročlana grupa Elaiza uspela je ove godine na nemačkom nacionalnom izboru da pobedi neka velika tamošnja muzička imena i da dobije priliku da sa pesmom „Is it Right“ predstavlja svoju zemlju na ovom festivalu.
Da nije sve tako crno kod „velikih pet“ potvrđuje činjenica da su italijanski predstavnici od njihovog povratka na takmičenje 2011. godine osvajali samo mesta u najboljih deset. Kako i dalje postoji želja za dobrim uspehom italijanske televizije, pokazuje i činjenica da su ove godine izabrali da ih predstavlja jedna od njihovih najvećih zvezda Emma Marrone i to sa autorskom pesmom „La mia città“ .
Pored pet direktnih finalista, prema pravilima i zemlja domaćin ima pravo da svog predstavnika ima samo u završnoj večeri Pesme Evrovizije. Tako će Dansku predstavljati dvadestdvogodišnji Basim sa pesmom „Cliché love song“ , čiji nastup sa danskog nacionalnog izbora mnogi evrovizijski fanovi upoređuju sa nastupima Brune Marsa.
Bojan je osoba koja voli da gleda serije i filmove, prati Evroviziju i talent šou programe, muzika mu je život.
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE