
Тхе Нев Yорк Тимес недавно је објавио чланак о лекцијама из лидерства и менаџмента које можемо научити од Абрахама Линколна.
Амерички председник који је владао док је Америка пролазила кроз грађански рат, успео да је уједини и укине ропство очигледно је и данас инспиративна личност за људе широм света. И док се Спилберг питао да ли ће његов филм освојити награду Оскар, новинари Нев Yорк Тимес-а наглашавају чињеницу да, без обзира на тренутну популарност ове теме, увек треба обратити пажњу на поуке из прошлости.
Линколн је имао мисију, умео је да слуша и поштује туђе мишљење. „Способност да саслушате саговорника, увек будете присутни и аутентични главне су карактеристике лидерства, било да водите земљу која је у рату или компанију која пролази кроз период трансформације“, рекао је Хауард Шулц, извршни директор популарног „Старбакса“, ослањајући се на Линколнове принципе.
Упркос великим проблемима, Линколн никад није поклекао и пустио да га води страх. Одржале су га отпорност и посвећеност очувању земље. Способност да се искусе негативне емоције и могућност да им се супротстави од виталног је значаја за предузетнике и лидере у бизнису.
Тајна Линколнове способности да успе у теко тешким околностима лежи у емоционалној интелигенцији и дубокој вери у сопствену визију, али и у спремности да прикупља савете и информације од великог броја људи, нарочито од оних који се са њим нису слагали. Такве особине су за пословни успех неопходне – морамо да саслушамо сараднике, клијенте, запослене, чак и када нас критикују.
Једна од најважнијих лекција којима нас уче Линколнови поступци јесте способност да у тешким временима увек успемо да променимо стратегију, не брзамо и не падамо у ватру, а да опет све време будемо усредсређени на циљ.
„Не допада ми се тај човек. Мораћу боље да га упознам.“
„Дај ми шест сати да исечем дрво и потрошићу четири да наоштрим секиру.“
„Право да критикује има онај ко има срца да помогне.“
„Ако једном изгубиш поверење својих грађана, никада нећеш повратити њихово поштовање.“
„Онај ко тражи лоше у људима, то ће сигурно и наћи.“
„Најбољи начин да предвидиш своју будућност је да је сам креираш.“
Као што видимо, Линколн је познавао и ПР и пре ПР-а, а још важније, речи је оправдао делима. Управљао је, није манипулисао и свој успех знао је да подели с другима. Не морамо (вероватно никад и нећемо) бити председници, али ако лекције које научимо умемо да применимо, свет ће за сваког од нас бити боље место.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE