Tweet

The New York Times nedavno je objavio članak o lekcijama iz liderstva i menadžmenta koje možemo naučiti od Abrahama Linkolna.

Američki predsednik koji je vladao dok je Amerika prolazila kroz građanski rat, uspeo da je ujedini i ukine ropstvo očigledno je i danas inspirativna ličnost za ljude širom sveta. I dok se Spilberg pitao da li će njegov film osvojiti nagradu Oskar, novinari New York Times-a naglašavaju činjenicu da, bez obzira na trenutnu popularnost ove teme, uvek treba obratiti pažnju na pouke iz prošlosti.

Linkoln je imao misiju, umeo je da sluša i poštuje tuđe mišljenje. „Sposobnost da saslušate sagovornika, uvek budete prisutni i autentični glavne su karakteristike liderstva, bilo da vodite zemlju koja je u ratu ili kompaniju koja prolazi kroz period transformacije“, rekao je Hauard Šulc, izvršni direktor popularnog „Starbaksa“, oslanjajući se na Linkolnove principe.

Uprkos velikim problemima, Linkoln nikad nije poklekao i pustio da ga vodi strah. Održale su ga otpornost i posvećenost očuvanju zemlje. Sposobnost da se iskuse negativne emocije i mogućnost da im se suprotstavi od vitalnog je značaja za preduzetnike i lidere u biznisu.

Tajna Linkolnove sposobnosti da uspe u teko teškim okolnostima leži u emocionalnoj inteligenciji i dubokoj veri u sopstvenu viziju, ali i u spremnosti da prikuplja savete i informacije od velikog broja ljudi, naročito od onih koji se sa njim nisu slagali. Takve osobine su za poslovni uspeh neophodne – moramo da saslušamo saradnike, klijente, zaposlene, čak i kada nas kritikuju.

Jedna od najvažnijih lekcija kojima nas uče Linkolnovi postupci jeste sposobnost da u teškim vremenima uvek uspemo da promenimo strategiju, ne brzamo i ne padamo u vatru, a da opet sve vreme budemo usredsređeni na cilj.

„Ne dopada mi se taj čovek. Moraću bolje da ga upoznam.“

„Daj mi šest sati da isečem drvo i potrošiću četiri da naoštrim sekiru.“

„Pravo da kritikuje ima onaj ko ima srca da pomogne.“

„Ako jednom izgubiš poverenje svojih građana, nikada nećeš povratiti njihovo poštovanje.“

„Onaj ko traži loše u ljudima, to će sigurno i naći.“

„Najbolji način da predvidiš svoju budućnost je da je sam kreiraš.“

Kao što vidimo, Linkoln je poznavao i PR i pre PR-a, a još važnije, reči je opravdao delima. Upravljao je, nije manipulisao i svoj uspeh znao je da podeli s drugima. Ne moramo (verovatno nikad i nećemo) biti predsednici, ali ako lekcije koje naučimo umemo da primenimo, svet će za svakog od nas biti bolje mesto.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostimaa OVDE

Tweet
Komentari