Tweet
Google Art Project je novi alat u Guglovoj ponudi koji vam stavlja na raspolaganje preko hiljadu eksponata na izuzetno detaljnim snimcima.

FOTO: Van Gog, „Zvezdana noć“

Prevela: Isidora Zečević

Sve je počelo kada se mala grupa ljubitelja umetnosti zaposlenih u Guglu okupila u želji da nađe način da pomogne muzejima da njihov sadržaj postane dostupniji, i to ne samo redovnim posetiocima muzeja ili onima koji imaju tu sreću da im se velike galerije nalaze u komšiluku, već potpuno novoj publici, koja inače možda nikad ne bi imala priliku da izbliza vidi velika umetnička dela.

Osim postojećih tehnoloških alata kao što su Pikasa (Picasa) i Ap Endžin (App Engine), pomoć je pristigla i od kolega koji vole izazove – na primer, kako postići da „Strit vju“ (Street View) pokrije i zatvorene prostore. Zahvaljujući tome, kao i jedinstvenoj saradnji sa muzejima širom sveta, ovaj projekat je sada spreman za korišćenje i možete da ga isprobate na adresi www.googleartproject.com.

Naći ćete fotografije odabranih slavnih umetničkih dela u supervisokoj rezoluciji, kao i preko hiljadu drugih radova više od 400 slikara – i to sve na jednom mestu. Uz to, koristeći „Strit vju“ možete da odete u virtuelni obilazak 17 najprestižnijih muzeja na svetu, kao što su Muzej Metropoliten i MoMA (Muzej savremene umetnosti) u Njujorku, Ermitaž u Sankt Peterburgu, Tejt Britanija i Nacionalna Galerija u Londonu, Muzej Kraljice Sofije u Madridu, Galerija Ufici u Firenci i Muzej Van Goga u Amsterdamu.

FOTO: PC World

Evo nekoliko mogućnosti koje vam ovaj projekat pruža:

• Proučite svaki potez četkice: Pored preko hiljadu ostalih fotografija, svaki od 17 muzeja izdvojio je po jedan eksponat za fotografisanje sitnih detalja u supervisokoj rezoluciji, odnosno, pomoću „gigapiksel“ tehnologije fotografisanja. Svaka od ovih fotografija se sastoji od oko sedam milijardi piksela – što je oko hiljadu puta detaljnije od snimaka sa običnih digitalnih foto-aparata – a namenski napravljen „mikroskopski pregled“ koristi program „Pikasa“ da prikaže ove slike u neverovatno visokoj rezoluciji. Možete da zumirate da biste videli kakvi su čuveni potezi Van Gogove četkice, ili da bi vam se pred očima jasno ukazali elementi koje je ranije bilo teško videti, npr., distih na latinskom jeziku ispisan sitnim slovima na slici „Trgovac Georg Gize“ Hansa Holbajna Mlađeg.

• Razgledajte unutrašnjost muzeja: „Strit vju“ sada ima potpuno novo vozilo, zvano kolica, koje snima unutrašnjost odabranih galerija u 360 stepeni. Ovi snimci su potom spojeni i mapirani prema odgovarajućoj lokaciji, tako da sa lakoćom možete da razgledate preko 385 prostorija u muzejima. Takođe postoji mogućnost da jednim „klikom“ na dodatu napomenu pređete iz muzejskog enterijera na pregled određenog eksponata. Kad pregledate sliku, prikazuje vam se tabla sa informacijama na kojoj možete da pročitate nešto više o tom umetničkom delu, nađete druge radove istog autora i pogledate video-snimke na Jutjubu. Galerije, takođe, mogu da se razgledaju direktno koristeći „Strit vju“ u Guglovim Mapama.

• Napravite sopstvenu kolekciju: Funkcija „Kreirajte umetničku kolekciju“ (Create an Artwork Collection) omogućava vam da sačuvate pojedine preglede eksponata i tako sačinite posebnu zbirku za sebe. Uz svaku sliku mogu da se dodaju komentari, a onda možete da podelite celu kolekciju sa prijateljima i porodicom ili na Internetu pomoću integrisanog pomoćnog programa goo.gl URL shortener.

Ovaj projekat već izaziva veliko uzbuđenje jer predstavlja prvi korak ka tome da remek-dela umetnosti postanu dostupnija svakome, a u planu je da mu se vremenom priključe i drugi muzeji i eksponati. Dakle, bilo da ste student, umetnik u usponu ili samo povremeno posećujete muzeje, Google Art Project može da vam posluži kao zabavan i neobičan način da susretnete umetnička dela, a po mogućnosti i kao inspiracija da ih obiđete i u stvarnosti.

IZVOR: Google Blog


Isidora ume da ostavi utisak da je odrasla osoba, ali i dalje gaji radoznalost i zanimanje za svet oko sebe.

***

Pročitajte i:

Ideja ekoloških grafita direktno u Berlin!
Umetnica M. Antonijević: Boja emocija
Verujete li u jezik zvižduka?


Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI