Tweet

Kao korisnici društvenih mreža svakodnevno smo svedoci osnivanja stranica i grupa različitih sadržaja i naziva. Neke od njih nas navode da se zapitamo i zabrinemo u kakvom društvu živimo. Najnovija grupa u tom nizu nosi naziv „Uživo iz balkanskih škola“.

Priredila: Milica Mitrović

FOTO: Padbebe

Na ovoj stranici objavljuju se šokantne fotografije iz škola. Naime, kako navodi Politika, posle stranice „Najveće drolje osnovnih i srednjih škola”, koja je zgrozila čitav region, a u slučaj se umešala i policija, ova nova stranica služi za pokazivanje šokantnih stvari koje đaci izvode u školama, a neke od njih čak i u toku nastave. Stranicu podržava više od 23.000 ljudi, a na njoj fotografije sa časova objavljuju srednjoškolci većinom iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore...

Iako se neke od fotografija mogu okarakterisati kao dečiji nestašluk, u većini slučajeva se radi o nasilničkom i destruktivnom ponašanju.Stavljene su tako slike na kojoj je učenik uperio plastični pištolj u glavu profesora koji je u tom trenutku okrenuo glavu ka tabli, požar u učionici, bežanje sa časova kroz prozore, spavanje na času ispod klupe, grupa učenika koja maše mačetama u učionici, đaci koji su skinuli školsku tablu sa zida ili polomili školski sto...

„Kraljevi” i „carevi” su najčešći komentari njihovih vršnjaka na ovim fotografijama, a sasvim je sigurno da će se roditelji ovih „kraljeva” šokirati kada budu videli slike svoje dece koje verovatno zamišljaju kako muku muče nad knjigom u školi. Mnogi ne znaju šta njihova deca rade u školi, ne znaju šta rade posle časova i zašto se kasno vraćaju kući.

S druge strane, i prosvetni radnici, pritisnuti sopstvenom svakodnevnom borbom da napune korpu u prodavnici sa što tanjim novčanicima, nisu dovoljno motivisani da posebno rade sa đacima ni na času, ni van nastave.

Veliki doprinos ovakvom stanju sigurno je i to što mladi odrastaju bez pravih autoriteta i izloženi kvazi vrednostima. Reči poput: rad, odgovornost i moral su za njih nepoznate.

Koliko su prave vrednosti u školi, porodici i društvu ugrožene možemo naslutiti iz istraživanja čiji rezultati pokazuju da su uzor mladima starlete i kriminalci koje mediji svesrdno podržavaju i popularizuju.

Nadležni takođe malo ili nimalo promovišu značaj obrazovanja, nauke i kulture.

“Ne treba biti genije, sve je to već zapisano u mnogim dokumentima, o tome već decenijama govore ugledni intelektualci... Ali, ko još želi da čita o Markesu u novinama ili igra košarku u školskom dvorištu pod reflektorima, kada se putem interneta gutaju degutantne scene iz rijalitija.

Nadamo se, dok budete čitali ove redove, da će nadležni organi učiniti barem toliko i zatvoriti ovu stranicu, kao što je urađeno i u slučaju nekih drugih grupa. Nažalost, slična stranica će verovatno ponovo biti otvorena, kao što je to urađeno i sa grupom uvredljivog naziva sa početka teksta. I tako u krug, dok jednom neko, na vrhu, ne kaže – sad je bilo dosta.”

Sve nam govori da je u balkanskim školama stanje daleko od idealnog i to je realan odraz društva i vremena u kom živimo. Tačnije, to je kao šamar realnost. Pitanje je da li ćemo i kako reagovati na njega.


Milica je putnik telom i mislima. Ne voli pričanje radi priče, veruje u magiju reči upotrebljenih na pravi način.

IZVOR: POLITIKA

Tweet
Komentari

VESTI