.jpg)
Autor: Miloš Nenadović
FOTO: Facebook - Valjevo 1914-1945
Tokom ove dve godine, ulice u Valjevu su bile pretvorene u prinudne bolničke hodnike. Postojalo je čak devet bolničkih institucija i trideset pomoćnih bolničkih objekata. Iako je sam grad tada imao približno osam hiljada stanovnika, u periodu od 1914. do 1915, kada se epidemija stišala, broj umrlih je bio blizu deset hiljada.
Sama izložba je prilika da se prisetimo teških trenutaka kroz koje je prošao naš narod. Srbija nije bila prepuštena sama sebi u tim najtežim trenutcima. Na poziv Kraljevine, odazvale su se mnoge zemlje i poslale svoje lekare. Među najistaknutijima bile su Rusija, Engleska, Francuska, Holandija i Belgija. Najviše se istakao dr Arius Van Tienhoven, koji je na poziciji glavnog hirurga Valjevske vojne bolnice ostao od avgusta 1914. do aprila 1915. godine.
Od izloženih eksponata, posetioci će moći da vide fotografije iz tog vremena, kao i lekarsku i hiruršku opremu koju su koristili srpski i strani lekari u lečenju tifusa. Međutim, najistaknutiji eksponat je, bez sumnje, slika Nadežde Petrović „Valjevska Bolnica“, koja ce biti prikazana u muzeju do 22. aprila, nakon čega će biti vraćena u Beogad, a njeno mesto u izložbi će preuzeti reprodukcija.
Valjevski muzej je jedan od najboljih primera decentralizacije kulturnih događaja van granica Beograda, sa velikim brojem posetilaca na veoma kvalitetnim stalnim, kao i periodičnim izložbama.
U kasnom dvadesetom veku bio je jedna od najistaknutijih kulturnih insitucija u bivšoj Jugoslaviji, koji je u skorijim godinama revitalizovan u prošlu slavu, nakon teških perioda devedesetih. Krupni koraci su napravljeni u prethodnoj deceniji kada su otvorene dve zanačajne stalne izložbe:
„Seča Knezova“, kompletirana 2004. koja je locirana u Muselimovom Konaku, inače odvojenom odeljenju Narodnog muzeja, kao i najstarijoj očuvanoj zgradi u Valjevu.
„Treća dimenzija prošlosti“ otvorena 2007. u centralnoj zgradi muzeja, koja nas vodi kroz vekove, sa početkom u prvobitnom stanovištu čoveka – pećini, pa sve do savremenih gradova.
Valjevski muzej je dvostruki dobitnik plakete Mihailo Valtrović, dodeljenu od strane Muzejskog društva Srbija za najbolju muzejsku ustanovu u Srbiji na godišnjem nivou. Nagrade su osvojene 2005. i 2008, kojima su prethodile otvaranje dve, do danas, najvrednije i najposećenije izložbe ovog muzeja, koje su ocenjene kao kulturni događaji godine.
Ove postavke su i danas jedne od najposećenijih muzejskih prostora na zatvorenom u Srbiji.
Pozivamo svakog ko je zainteresovan da se prošeta hodnicima muzeja, na kratak pogled u prošla vremena.
Radno vreme muzeja:
Utorak – Subota: 9h-18h
Petak: 9h-21h
Nedelja: 9h-15h
Ponedeljkom muzej ne radi.
Miloš je sanjar i zaljubljenik u pisanu reč.
Poročitajte i:
Savamala fest: Pet knjiga za srećniji april
Muzeji Srbije organizuju besplatne programe
Pozorište: Predstava Rucant
***
Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
