Tweet
Svakodnevno doživljavamo stres i nailazimo na probleme, ali to ne znači da ne postoji izlaz i rešenje. Kratke vežbe i rituali kojima treba posvetiti samo nekoliko trenutaka u toku dana mogu da vas opuste, učine veselijima te da vam obezbede produktivniji i uspešniji dan.

Prevela: Dragana Marčeta

Posvetite vreme onome što je bitno.

Ako bi vas neko upitao o čemu razmišljate dok doručkujete ovog jutra, da li biste ostali bez teksta?

Ako ste kao i većina zaposlenih ljudi, odgovor bi bio – da. Veliki deo našeg dana diktiran je našim obavezama – kućni poslovi, posao, odgoj dece, putovanje na posao i nazad, studiranje i društvene dužnosti, tako da mi užurbano trčimo sa jednog zadatka na drugi, a da pritom nismo svesni našeg mentalnog stanja.

Svesnost je suprotno od stanja u kome vam je „glava puna“, i to je vežba koja u velikoj meri smanjuje stres, a uspostavlja spokoj.

Ako ste sada pomislili: „Odlično – još jedna stvar koju treba da dodam na spisak obaveza!“, uzmite u obzir sledeće: Svesnost može da se vežba svaki dan samo po pet minuta. A što je još bolje, usporavanje i posvećivanje pažnje zapravo može da poboljša vašu mentalnu jasnoću i produktivnost.

FOTO: YogaPaws

Ovde je sedam jednostavnih aktivnosti za postizanje svesnosti koje vam mogu pomoći da se fokusirate na sadašnjost, ostavite prošlost i budućnost sa strane.

1. Vežba za ruke za postizanje svesnosti. Stisnite svoje šake čvrsto pet sekundi, onda pustite i primetićete kako se vaše ruke osećaju. Zadržite pažnju fokusiranu na taj osećaj koliko god duže možete. Ovo je predivna vežba koja vam pomaže da izađete iz vaše glave i da uđete u stanje psihičke sabranosti.

2. Uživanje u muzici. Da, pevušenje uz vašu omiljenu pesmu računa se kao vežba za svesnost! Obratite pažnju kako se osećate dok radite ovo. Koje emocije doživljavate? Koje vam uspomene naviru i kako se osećate povodom tih uspomena? Uživajte u ovim emocijama i proverite da li se nastavljaju u toku celog dana.

3. Zatvorite oči. Provedite pet minuta u tišini dok uživate u svom okruženju. Kada držite oči zatvorene, blokirate stimulacije i izoštravate svoju nevizuelnu svesnost.

4. Jednominutno disanje. Razgovarajte o razbijanju anksioznosti. Ova vežba može da se radi u bilo koje vreme bilo kad, stojeći ili sedeći. Počnite polako sa udisanjem i izdisanjem. Posle par trenutaka vežbajte tehniku 4-4-4: Udahnite dok izbrojite do četiri, isto toliko zadržite, i onda izdahnite dok izbrojite do četiri. Pustite da vazduh struji unutra i van bez napora. Ponovite četiri puta.

5. Igra broja četiri. Uzmite u obzir četiri stvari u toku dana koje generalno ne biste primetili. Na primer, uključite sva svoja čula i uživajte u zvuku dece koja se kikoću dok voze bicikle, u svežem mirisu sapuna u kupatilu, u srčanom smehu svog kolege ili u najlepšem cveću u svojoj bašti.

6. Utišajte zvuk. Društvo može da bude glasno i da se nameće. Između beskrajne zvonjave i zvrjanja mobilnih telefona i muzike u kafićima, retko provodimo vreme u tišini. Svaki dan stanite sa strane pet do trideset minuta i isključite televizor, radio, i svoj telefon, dajući tako svom umu poklon tišine. Posle svega, najinteresantniji trenuci u životu su oni koje ne možeš da zbiješ u 140 karaktera ili manje.

7. Nasmešite se slučajnim prolaznicima. Ako namerno uspostavljate kontakt očima i smešite se nekome koga ne poznajete, onda to može nenamerno da njima ulepša dan. Uprkos tome šta internet otkriva, učtivost i ljubaznost nikada ne izlaze iz mode.

Kada sa namerom posvećujemo vreme i pažnju vežbama za svesnost na dnevnom nivou, onda promovišemo unutrašnji mir i sabranost. Usporiti znači samo da uživamo i cenimo jednostavne stvari u životu. Što je najvažnije, izvući se iz užurbanosti znači samo učvršćivanje u sadašnjosti i ostavljanje autopilota iza nas.

IZVOR: Pscychology Today


Dragana je jedan od onih velikih sanjara kojima preti izumiranje, ali se ne predaje.

Pročitajte i:

Kako da ne podlegnemo pritisku?
Pozitivni uticaj nostalgije
Koje su prednosti zahvalnosti?

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

***
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI