Tweet
Potraga za poslom se pretvorila u pravi izazov za veliki broj nezaposlenih koji imaju preko 45 godina. Iako popunjavaju dobar deo novonastalih radnih mesta, oni su najugroženiji nezapošlenošću i samim tim najizloženiji odbacivanju od društva i siromaštvu.

FOTO: Freerange

Prevela: Sanja Rajić

Francisko Mesonero, generalni direktor fondacije ,,Adeko” (Adecco) kaže: ,,U nekim slučajevima, preduzeća vide kandidate kao belo platno na kome će nacrtati svoje korporativne vrednosti i strahuju da će osoba starija od 45 godina biti manje fleksiblna kada je reč o integraciji, suočavanju sa promenama ili prilagođavanju mlađem timu. Sa druge strane, postoje stereotipi da stariji radnik zahtevata stabilnije ugovore i veću platu ili da nema predispozicije da putuje ili radi prekovremeno”.

,,Osim toga, nedostatak samopouzdanja može negativno da utiče na kandidata. Mnogi nezaposleni stariji od 45 godina, traže našu podršku jer se osećaju obeshrabreno prilikom konkurisanja na sve zahtevnijem i složenijem tržištu rada. Priprema koju su stekli u svoje vreme je zastarela što stvara blokadu i utiče na samopouzdanje”, dodaje Aranča Himenez, operativni menadžer fondacije ,,Adeko”.

Kako bi olakšali potragu za poslom ovom delu stanovništva, fondacija Adeko je izdvojila 10 pravila pod nazivom ,,Tvoje godine su tvoje blago”, u kojima sa mogu naći 10 ključnih informacija koje mogu pomoći starijima od 45 godina u potrazi za poslom.

1. Prekvalifikacija: Treba poznavati nove potrebe tržišta i prilagoditi mu se jer su neki sektori prestali da stvaraju nova radna mesta zbog postojeće ekonomske krize. Ovo ne znači da dosadašnje iskustvo treba da ostavite po strani, već ga dopunite novim obukama i veštinama.

2. Sažet CV: Profesionalno iskustvo se stiče sa godinama. Sa više od 45 godina, verovatno ste najmanje 20 godina proveli na različitim radnim mestima i stekli brojna profesionalna iskustva. Međutim, treba izdvojiti samo najbitnije kvalifikacije za CV i postaviti ih hronološki od poslednjeg zaposlenja do prvog, pritom vodeći računa da CV ne bude duži od dve strane.

3. Istaknite dugogodišnje iskustvo: Ukoliko ste tokom profesionalne karijere duži period proveli u istoj firmi (više od pet godina), poželjno je da pored opisa obavljanih funkcija pronađete i aspekte koji doprinose značaju ovih pozicija.

4. Prilagodite CV svakoj ponudi: Prilikom traženja posla, uobičajeno je fokusiranje na određenu oblast. Iz tog razloga treba da uskladite CV sa potrebama ponude za posao. Možete imati različite modele ako ste tokom života radili u različitim oblastima.

5. Kompjuterska pismenost: Digitalni svet u kome živimo zahteva osnovno poznavanje iz sledeće tri oblasti: Microsoft Office paketa, korišćenje elektronske pošte i pretraživanje putem interneta. Skoro svaka od poslovnih ponuda zahtevaće određeno poznavanje savremene tehnologije.

6. Društvene mreže daju vedrinu vašoj prijavi: U doba društvenih mreža, odnosi sa ljudima putem interneta pružaju mogućnost razmene informacija što doprinosi, kako na profesionalnom, tako i na ličnom nivou. Tviter i Linkedin se najčešće koriste i bitno je da imate nalog na ovim mrežama jer se iz takve prijave može zaključiti da ste upoznati sa savremenim tehnologijama.

7. Predstavite godine kao pozitivnu osobinu: Godine ne predstavljaju problem i nemojte se truditi da ih sakrijete. Budite ponosni na iskustvo i znanje stečeno godinama. Jedinstvene osobine koje se stiču godinama su iskustvo, zrelost i emocionalna stabilnost.

8. Volontiranje: Preporučljivo je popuniti slobodno vreme tokom nezaposlenosti volontiranjem. Ovo će sigurno biti cenjeno prilikom konkurisanja za posao. Radi se o mogućnosti koju treba da imate na umu, pogotovo ako period između dva posla potraje više nego što ste očekivali. Volontiranje može pomoći da se osećate korisnim za društvo, doprinese uspostavljanju novih kontakata kao i da vas firme posmatraju kao dinamičnu osobu koja vodi računa o okolini.

9. Sačuvajte pozitivan stav: Iako se nalazi na devetom mestu, pozitivan stav je kamen temeljac u svakoj potrazi, za poslom ili na drugim poljima. Ne dozvolite da godine utiču na vaše raspoloženje.

10. Niste sami, potražite pomoć stručnjaka: Ukoliko se desi da meseci prolaze i nemate uspeha u potrazi za poslom, potražite pomoć na biroima ili agencijama za zapošljavanje koje mogu pomoći i usmeriti potragu.


IZVOR: Cadena Dial

Sanja Rajić

***

Pročitajte i:

Zašto je bolje da razgovor za posao bude težak
Šest koraka do jače snage volje
Startap: Bez muke nema nauke!

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI