FOTO: RTV
Osnovne studije (Bachelor)
Od kad je Srbija implementirala Bolonjski proces, većina univerziteta prihvata maturu kao ekvivalent za upis, premda mnogi fakulteti zahtevaju i godinu dana pripreme za studije u inostranstvu po završetku mature (foundation year). Jedan od uslova je adekvatno znanje jezika zemlje u kojoj će se studirati (što je neophodno i za dobijanje vize ukoliko je ona potrebna), a takođe se zahteva i visoka ocena na ispitima jezika kao što su TOEFL ili IELTS, ili SAT i GMAT za studije u Americi.
Master i doktorske studije (MA i PhD) i post-doktorske studije
Najveći broj studenata se odlučuje da nastavi školovanje na master i doktorskim studijama. Jedan od razloga jeste to što, pored stipendija Vlade Srbije, veliki broj međunarodnih organizacija, ambasada i stranih fakulteta nude stipendije za nastavak školovanja, kao i zbog mogućnosti da usklade studiranje i započnu profesionalnu karijeru ili steknu potrebnu praksu.
Razmena studenata
U okviru programa razmene studenata (jedan od najpopularnijih je Erasmus Mundus), studentima osnovnih, master, doktorskih i post-doktorskih studija se pruža prilika da deo studija završe na nekom od univerziteta iz Evropske unije. Za ovakve programe mogu se prijaviti studenti koji redovno studiraju na nekom od univerziteta ili visokoškolskih ustanova u Srbiji koje su uključene u ovaj projekat. Program razmene može trajati od jednog semestra do jedne godine, ili više, u zavisnosti od stepena studija. Ovakve programe nude i CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) u Beču, Global UGRAD program razmene na jednom od fakulteta u Americi, i mnogi drugi.
Naučna istraživanja
Svakom studentu koji je primljen na master ili doktorske studije, omogućeno je i finansiranje istraživačkog rada (Research Assistant) ili finansiranje, ako se odluči da bude asistent na fakultetu (Teaching Assistant). Sa druge strane, razne dobrotvorne fondacije, državni fondovi i fondovi velikih kompanija takođe stipendiraju ovakav vid usavršavanja.
Koje su najpopualrnije zemlje za studiranje i kako izgledaju studije?
Studiranje u drugoj zemlji je neponovljivo iskustvo, a ujedno i izazov. Koju ćete zemlju izabrati zavisi od vaših ciljeva, mogućnosti i kriterijuma za upis. Pored interesovanja, tu su i kultura, troškovi života, mogućnost daljeg usavršavanja i zaposlenja, bezbednost i slično. Međutim, vaš najveći adut je istraživanje o zemlji i mogućnostima studija.
Šta treba da znate pre nego što odlučite da studirate u stranoj zemlji?
● Upis na strane fakultete se ne vrši u isto vreme kada i u Srbiji, veliki broj fakulteta počinje sa prijavama godinu dana unapred, pogotovu kada se dodeljuju stipendije.
● Stipendije pokrivaju različite resurse, u zavisnosti od tipa programa i nivoa studija. Kada je u pitanju stipendija stranih vlada, ne postoji jedinstvena praksa.
● Kada je u pitanju priznavanje ispita ili diploma iz Srbije, najbolje je da te informacije proverite na univerzitetu za koji se prijavljujete.
● Naoružajte se strpljenjem.
Opširnije možete naći na Edukaciji
Članak je poslat od strane portala Edukacija - možete naći još o obrazovanju, zaposlenju, konkursima i ostalim korisnim informacija na njihovoj zvaničnoj stranici .