Tweet

Опустите се, јер, заиста, постоји неколико начина за студирање у иностранству.

ФОТО: RTV

Основне студије (Бацхелор)

Од кад је Србија имплементирала Болоњски процес, већина универзитета прихвата матуру као еквивалент за упис, премда многи факултети захтевају и годину дана припреме за студије у иностранству по завршетку матуре (фоундатион yеар). Један од услова је адекватно знање језика земље у којој ће се студирати (што је неопходно и за добијање визе уколико је она потребна), а такође се захтева и висока оцена на испитима језика као што су ТОЕФЛ или ИЕЛТС, или САТ и ГМАТ за студије у Америци.

Мастер и докторске студије (МА и ПхД) и пост-докторске студије

Највећи број студената се одлучује да настави школовање на мастер и докторским студијама. Један од разлога јесте то што, поред стипендија Владе Србије, велики број међународних организација, амбасада и страних факултета нуде стипендије за наставак школовања, као и због могућности да ускладе студирање и започну професионалну каријеру или стекну потребну праксу.

Размена студената

У оквиру програма размене студената (један од најпопуларнијих је Ерасмус Мундус), студентима основних, мастер, докторских и пост-докторских студија се пружа прилика да део студија заврше на неком од универзитета из Европске уније. За овакве програме могу се пријавити студенти који редовно студирају на неком од универзитета или високошколских установа у Србији које су укључене у овај пројекат. Програм размене може трајати од једног семестра до једне године, или више, у зависности од степена студија. Овакве програме нуде и ЦЕЕПУС (Централ Еуропеан Еxцханге Програм фор Университy Студиес) у Бечу, Глобал УГРАД програм размене на једном од факултета у Америци, и многи други.

Научна истраживања

Сваком студенту који је примљен на мастер или докторске студије, омогућено је и финансирање истраживачког рада (Ресеарцх Ассистант) или финансирање, ако се одлучи да буде асистент на факултету (Теацхинг Ассистант). Са друге стране, разне добротворне фондације, државни фондови и фондови великих компанија такође стипендирају овакав вид усавршавања.



Које су најпопуалрније земље за студирање и како изгледају студије?

Студирање у другој земљи је непоновљиво искуство, а уједно и изазов. Коју ћете земљу изабрати зависи од ваших циљева, могућности и критеријума за упис. Поред интересовања, ту су и култура, трошкови живота, могућност даљег усавршавања и запослења, безбедност и слично. Међутим, ваш највећи адут је истраживање о земљи и могућностима студија.

Шта треба да знате пре него што одлучите да студирате у страној земљи?

● Упис на стране факултете се не врши у исто време када и у Србији, велики број факултета почиње са пријавама годину дана унапред, поготову када се додељују стипендије.
● Стипендије покривају различите ресурсе, у зависности од типа програма и нивоа студија. Када је у питању стипендија страних влада, не постоји јединствена пракса.
● Када је у питању признавање испита или диплома из Србије, најбоље је да те информације проверите на универзитету за који се пријављујете.
● Наоружајте се стрпљењем.

Опширније можете наћи на Edukaciji


Чланак је послат од стране портала Едукација - можете наћи још о образовању, запослењу, конкурсима и осталим корисним информација на њиховој zvaničnoj stranici .

Tweet
Коментари

ВЕСТИ