Tweet

Веровали или не, на Олимпијади у Лондону, је тренутно ангажовно 70 000 волонтера, без којих се не би могло замислити одржавање Олимпијаде. Волонтирање је, као вид друштвеног ангажовања, изузетно заступљено у земљама Западне Европе, док је у Србији још увек у повоју.

Идеја о волонтирању у Србији заживела је 2009. године захваљујући Универзијади. Тада је усвојен Закон о волонтирању и по први пут је такав вид регулативе уведен у правни живот Србије.

Волонтирање се дефинише као организовано, добровољно пружање услуге или обављање активности од општег интереса, за опште добро, или добро другог. Волонтирати се може на разним спортским такмичењима, културним манифестацијама, предузећима, институцијама, хуманитарним организацијама. Такође, све је више волонтера који су активни у хуманитарним активностима, где се највише истиче рад са старим лицима, Ромима и другим угроженим категоријама, болеснима или онима који су победили су смртоносне болести. Тако, волонтери из Србије и Хрватске који су прошли специјалне обуке, учествују у Кампу љубави и наде у Ивањици, где пружају помоћ у рехабилитацији малишанима који су победили канцер.

Волонтирање истовремено може бити одличан начин за стицање праксе и радног искуства у струци, још за време студија. Нажалост, факултети у Србији, а посебно факултети друштвених наука, пружају знање које је углавном теоријско, али то не значи да се не можете сами организовати и пронаћи адекватну праксу. Тако ћете по завршетку студија, поред дипломе у руци, имати и радно искуство, што може уливати више поверења потенцијалним послодавцима а Вас чинити конкуретнијима на тржишту рада. Волонтирање је идеалан начин за ширење мреже контаката, стицање нових и усавршавање већ постојећих знања, а и канал преко кога ћете се упознати са начином фукционисања предузећа, институција или великих организација.

Подаци Министарства за рад и социјалну политику говоре да се млади у Србији најчешће укључују у волонтерске активности, јер им потврда о волонтирању представља велики плус у ЦВ-у. Поред користи на личном, волонтирањем се остварају и користи на колективном плану – шири се друштвена свест о проблемима од јавног интереса, доприноси се активном укључивању грађана у друштвене процесе, подстиче се развој хуманијег и равноправнијег друштва, као и осећај колективности и припадности што је посебно битно у савременом друштву, где је отуђеност међу људима узела маха.

Према статистичким подацима, у Европи је ангажовано око 100 милиона волонтера, док за Србију, не постоје прецизни подаци о укупном броју, али се зна да је на Универзијади учествовало 10 000 волонтера, на овогодишњем Егзиту 1600, а у акцији Очистимо Србију око 300 000 волонтера.

Зато, ако вас красе великодушност, посвећеност, хуманост и тимски дух, пронађите адекватну волонтерску активност!

Tweet
Коментари

ВЕСТИ