Крајем 1945. године, између осталог, буди се и културно стваралаштво у Врднику.

Autor: Milica Savić
ФОТО: Facebook
Културно-уметничко друштво (КУД) Васа Бачић, основано је 26.12.1948. године. Основали су га, углавном, рудари који су радили у тадашњем руднику мрког угља који је постојао у Врднику, а по чему је био познат. У оквиру друштва формирали су се фолклорна, драмска, хорска и рецитаторска секција, од којих су се до данас одржале фолклорна и драмска. Укидањем пруге, одласком општине из Врдника, КУД Васа Бачић престаје са радом, све до 1973, а након тога улази у сам врх бивше Југославије и остварује се на културном плану.
Врдничко друштво крајем 2002. године мења име у КУД Стеван Шалајић. Ово име и презиме, испоставило се годинама раније, било је и остало значајно, а најзначајније у оквиру драме. Сарадња са њим почела је давне 1981. године са представом "Представа Хамлета у селу Мрдуша Доња", редитеља Иве Брешана, која се пласирала на Савезној смотри у Призрену, а чији је режисер био, управо, Стеван Шалајић. Шалајић је цео свој животни век провео у Српском народном позоришту.
Професионализам у малом
"Ни врло оскудни услови рада, ни компликовани језик горштака нису омели вредне аматере да се унесу у текст и креирају ликове у пуној инвентивности глумачког односа, подижући се, на неким местима, до професионалних граница".
"Врдничког Хамлета гледало је, са великом пажњом, око 1000 људи".
"Њихове представе тек сада почињу".
Овако су медији писали почетком осамдесетих о представама врдничке драме. Драмска секција у оквиру КУД-а Васа Бачић два пута је освојила прво место на Републичкој смотри: једном у Малом Црнићу са представом Врдничке вежбе 1986. године и 2002. са представом Путујуће позориште Шопаловић. Данас, КУД Стеван Шалајић може да се похвали са представом "Кад пиране утихну", редитеља Цветина Анчића, која је реализована у сарадњи са КУД-ом Змај из Ирига. Представа је прошла покрајинску селекцију.
Јелек и опанци
Данас је фолклор најјача карика Културно-уметничког друштва Стеван Шалајић. Постоји група млађе деце до 4. разреда основне школе, коју тренира кореографкиња Марија Новковић, група старије деце до 8. разреда коју тренира кореографкиња Мирослава Милосављевић, група извођача чији је кореограф Горан Станков из Буковца, а уз пратњу хармоникаша Ивице Губића, такође, из Буковца и, на крају, група ветерана за које је задужен Дејан Милосављевић. Културно-уметничко друштво из Врдника сарађује са буковачким друштвом од 1987. године, одакле произилази повезаност групе извођача и кореографа Станкова.
Врднички фолклораши са својим кореографијама показали су се на разним домаћим и иностраним гостовањима. Врднички фолклор се, на домаћем терену, показао у Ресавици, Трстенику, Александровцу, Новом Кнежевцу, на Срем фолк фесту у Гргуревцима, па на Међународном фестивалу фолклора у Сремској Митровици, као и на Сајмовима туризма у Београду и Новом Саду и на разним другим фестивалима и манифестацијама.
Оно што је значајно за рад Друштва је то што се сваке године организује Годишњи концерт на којем се сумира једна година активног рада и додељује годишња награда „Урош Кекић Кека“, по имену преминулог глумца из КУД-а.
Што се, пак, иностраних гостовања тиче, и ту је богат репертоар: Македонија (2007. Охридско лето), Швајцарска (2007). два пута на Балкан фолк фесту у Бугарској (2008. и 2010), Чешка (2009. Фестивал фолклора у Прагу), Немачка (фестивал Европа плеше у Ферсмолду).
Европа плеше у Врднику
Фолклорна активност наставља се и у наредном периоду. Најављена је посета Тузли 14. јуна, затим Видовдански сабор 28. јуна, који се одржава сваке године, а Врдник је домаћин. Међутим, највећи подухват који треба да се реализује је фестивал "Европа плеше" од 6. до 10. августа у Врднику. У овој варошици, на падинама Фрушке горе, окупиће се традиционалци из Грчке, Босне и Херцеговине, Пољске и Немачке.
КУД данас броји око 80 активних чланова, а са чланским картама око 150. Садашњи председник је Драган Драгичевић.
Милица је девојчурак, а воли да пева, пише, чита, а не заборавља да се смеје
***
Овај текст је настао нашом акцијом да млади постану дописници из свог краја. Уколико желиш да и ти будеш део нашег младог тима и пишеш о догађајима и успесима својих младих суграђана, пријави се попуњавањем ovog кратког формулара. Важни су нам искључиво твој ентузијазам и жеља да се прошири глас омладине из свих крајева! Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових дописника врши се до сваког првог дана у месецу
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE