На Дан државности, 15. фебруара ове године, трагична смрт једног младог човека, Вука Стоиљковића, студента медицине из Ниша, успела је да уједини његове суграђане у борби за правду. У суботу, 22. фебруара у 12 часова на Тргу Републике и Београд ће имати шансу да покаже своју подршку!

Autor: Emilija Dimitrijević
ФОТО: Facebook
Огроман број његових пријатеља, другова из школе, колега са факултета, па чак и оних људи који га нису познавали, али их је ипак дубоко потресла његова судбина, изашао је на улице и показао да не жели да затвори очи пред неправдом и да се, по ко зна који пут, помири са ничим изазваним насиљем, корупцијом и злочинима чији починиоци никада не добију заслужене казне. Сви они су заједно на Тргу Краља Милана, у самом центру града, постали Вукове очи и уши и обећали да неће стати док не приморају надлежне да спроведу целовиту истрагу и казне починиоца.
Започето је као борба за Вука, али се наставља као борба за све неразрешене случајеве, међу којима је и смрт Николе Албијанића, која је неразјашњена од 2007. године. Након обраћања професора гимназије Светозар Марковић, Вукове девојке и ујака, окупљени грађани кренули су у протестну шетњу до Градске куће, Суда и нишке полиције.
Никада нисам била поноснија на свој град и све те људе, који су на миран и достојанствен начин решили да дигну свој глас против терора, страха, нечасних одлука, убистава недужних младих људи. Борба за Вука постала је симбол борбе за све нас.
Истог дана Новосађани су на свом централном градском тргу подржали Нишлије у овој племенитој борби и још једном показали да неће прихватити одлуку Апелационог суда, који је недавно поништио пресуду Даријану Мусићу због свирепог убиства Владиславе Червенко. Протествовали су и пријатељи Марије Цимбал, за чије убиство суђење осумњиченом још увек није почело.
У суботу, 22. фебруара у 12 часова на Тргу Републике, када је заказано окупљање у знак протеста због овог и свих других свирепих злочина, и Београд ће имати шансу да покаже своју подршку свима онима који желе да изврше притисак на институције, како би донеле исправне одлуке. И Београд ће моћи да покаже да Ниш и Нови Сад нису усамљени у овој борби. Имаће шансу да подигне свој глас против све учесталијег насиља, да захтева правду за Вука, Владиславу и све остале.
Предвиђено је да и овај скуп који следи у главном граду буде одржан на миран и достојанствен начин, као наставак једног таласа тихих протеста који су започели грађани Ниша и за који су обећали да се неће тако лако смирити.
Зато организатори протеста позивају Београђане да дођу у што већем броју у суботу, 22. Фебруара, на Трг Републике, да буду део снаге која жели промене, која неће дозволити даље жртве и која ће наставити ову борбу за мирнијим и праведнијим друштвом, у коме ће сазревати будући нараштаји.
Ништа од средстава за преживљавање нам није важно ако је сваки дан међу људима преживљавање.
Za Vuka i Vladislavu - Događaj na Fejsbuku
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 до 35 година.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE