
FOTO: Studentski
Prevela: Lorea Ajanić
Prošlog mjeseca, dobitnik Nobelove nagrade, znanstvenik i akademik, Tim Hant, izrekao je seksistički komentar o ženama u znanstvenim laboratorijima. Njegove primjedbe su implicirale da žene oduzimaju pažnju na radnom mjestu i da se previše emocionalno vežu za akademski život. Kako plakanje zbog primljene kritike možda i nije primjereno u profesionalnom okruženju, tako i komentari profesora Hanta odražavaju dugo podržavanu ideju da bi akademsko istraživanje trebalo biti objektivno i oslobođeno emocija, te da su žene posebno neprikladne akademiji.
Ovo nazivam paradoksom akademske strasti. Teolozi, kao i mnogi moji kolege u umjetnosti i humanističkim znanostima, kao uistinu i u drugim disciplinama, rade prije svega samostalno. Moje istraživanje živi i umire sa mnom. Osjećati strast prema svom istraživanju je ključno, ali ipak, tradicionalno gledano, akademski rad bi trebao biti racionalan, metodološki i nepristran.
Trenutno pišem doktorsku disertaciju i u jednom se poglavlju dotičem osjetljivog pitanja bliskog svom privatnom životu. Jedan od mojih mentora me potaknuo da razmislim hoću li biti u stanju braniti taj dio rada bez emocija. Moj drugi mentor me potaknuo, pak, da razmislim o tome zašto bi emocionalnost mogla biti pogrešna i da li želim preispitati takvu percepciju. Zašto ne bih trebao osjećati duboku strast prema vlastitom istraživanju? Profesor Hant može predlagati da emocionalne žene nisu prikladne za akademiju, ali ja argumentiram suprotno: da su emocionalne žene (i muškarci) upravo ono što akademija treba.
Počinje strastvena i emocionalna pobuna u akademskom svijetu. Istraživači počinju shvaćati da dozvoljavanje da emocije i strasti budu vidljivi u akademskom radu i ne mora biti tako loša stvar.
Metafora bitke ima vrhovnu vlast u akademskom kontekstu. Istraživač iznosi ideju u svom radu ili konferencijskom izlaganju i potom je „brani“. Rigorozno izazivanje ideja i snažna debata ključni su za akademiju, ali ovakva debata sprječava kreativnost i velika promišljanja. Kad znate da će vaša ideja biti napadnuta, iznosite najmanje i najodbranjivije ideje koje možete. Suprotno od toga, prihvaćanje strasti i emocije kao ključnih dijelova dobrog istraživanja moglo bi potaknuti kreativnost i hrabrost u akademskom svijetu.
FOTO: Women in Adria
Sjajna je motivacija biti strastven za svoje istraživanje. Mnogi istraživači rade sami svaki dan i moguće je da ne postoji nitko drugi tko radi na nečemu čak i izdaleka povezano s vašim radom. Duboka briga za ono što radite i dozvoljavanje da vas strast gura naprijed može vam pomoći da savladate izazov istraživanja. Jedna anegdota, doktorandi koji se najviše muče sa svojim radom su upravo oni koji su angažirani naknadno u već započete projekte – teško je biti strastven za tuđi rad.
Naposljetku, puštanje strasti i emocija u svoje istraživanje i upisivanje samih sebe u svoj rad daje autentičnost vašem akademskom glasu. Dozvoljava vam da budete iskreni oko činjenice zašto radite posao koji radite i zašto vam je stalo. To pomaže i vašim čitateljima da shvate zašto bi i njima trebalo biti stalo. To razjašnjava i vaše pristranosti. Više nego išta, to čini vaš rad daleko interesantnijim.
Više nije pravilo da sva akademska istraživanja moraju biti nepristrana i objektivna. Upisivanje sebe u vlastito istraživanje, otvorenost i iskrenost, emocije, sve to doprinosi vrijednosti i smislenosti istraživanja. Komentari Tima Hanta bili su seksistički, ali on je isto tako u krivu oko položaja emocija u akademiji. Emocionalna, strastvena žena nije ometanje u akademskom svijetu. Ona je upravo ono što taj svijet treba.
IZVOR: The Guardian
Lorea vidi prevođenje kao upoznavanje nepoznatog, prihvatanje drugačijeg i kao otvaranje komunikacije s ljudima, što nas uvek vodi u samo jednom pravcu - napred.
***
Kao nastavak Foto konkursa i u sklopu akcije afirmacije mladih umetnika iz Srbije, portal iSerbia januara 2016. godine organizuje izložbu pristiglih fotografija i radova umetnika koji se na ovom portalu predstavljaju. Cilj izložbe je promocija obrazovanja, truda, talenata i kapaciteta mladih ljudi u Srbiji. Svi ste pozvani da podržite ovu, za društvo, bitnu promociju. O svim detaljima izložbe portal iSerbia će vas blagovremeno obaveštavati. Pratite nas!
***
***
Pročitajte i:
Tesla: Vizija o usponu žena
Dražen Ričl: Sanjalica sa Koševa
Na krilima mašte do Nobelove nagrade
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
