Tweet
Jedna od životnih veština koja se svakako može naučiti jeste pregovaranje. Ova komunikacijska veština se odigrava sve vreme, jer je većina stvari u životu stvar pregovora. Na osnovu procesa pregovaranja ljudi prevazilaze međusobne razlike.

Autor: Ana Kotur

FOTO: Poslovni dnevnik

Kako da rešim problem sa autoritetom?

Kada razgovarate sa vašim autoritetom, potrebno je da svoje viđenje predmeta pregovaranja iznesete jasno i da budete upoznati sa sopstvenim osetljivim tačkama. Predstavite svoj predlog tako da ukažete na dobitak, a ne na gubitak. Ljude, uglavnom, interesuje kakvu će konkretnu korist imati (šta će druga strana dobiti time, a ne šta ćete vi dati). Ukoliko želite da samouvereno i uspešno izađete iz konflikta, treba da predvidite scenario u glavi, vežbate rečenice i pokrete. Prednost ima strana koja bolje predviđa razvoj situacije u oblasti u kojoj pregovara. Neophodno je znati koja je vaša donja granica - ispod koje cene nećete pristati na određeni posao. Ne treba se oslanjati na nju, jer što manje alternativa ima nadređeni, to je veći pritisak da napravi dogovor sa vama – a bolje je da nema dogovora, nego da bude bilo kakav.

Takođe, da biste postigli bilo kakav dogovor potrebno je da razumete ciljeve koje vode vašeg nadređenog. Međutim, ukoliko nema dogovora, savet je da se iz pregovaranja izađe u dobrom odnosu, jer se tako ostavlja mogućnost za buduću saradnju.

Kako da izgradim dobru vezu kontakata?

Ono što je bitno da biste izgradili dobru vezu kontakata je aktivno slušanje. Sagovornika treba da slušate sa pažnjon i empatijom. Gledanjem u oči sagovornika dajete signal da ga slušate. Takođe, bitno je da pitanja koja mu postavljate budu otvorena i usmerena ka boljem razumevanju. Posvećivanje pažnje sagovorniku ključno je za otvaranje razgovora i građenje atmosfere poverenja.

Kako da se izborim za svoja prava?

U pregovore se ulazi sa idejom o interesima i ciljevima. Sve počinje ćaskanjem. Ono pruža mogućnost da se strane bolje upoznaju i pronađu zajednički interes. Da biste bili u mogućnosti da odaberete strategiju, morate da imate jasnu sliku situacije u kojoj se nalazite i vi i druga strana kao i definisana očekivanja – želite svoja prava. Potrebno je da više vremena posvetite usavršavanju znanja, veština i sposobnosti. Vaše ponašanje u pregovaranju je vođeno vašim očekivanjima u ishodu i vašim zaslugama.

Saveti u pregovaranju:

-Stvorite komunikacijsku vezu – rečenice kao temelj.
-Smanjite napetost i nervozu.
-Imajte određeni plan
-Izvucite najbolje rešenje od sagovornika
-Poštujte prirodne razlike
-Negujte zdravu komunikaciju
-Izbegavajte pasivnost, redefinisanje, otpisivanje
-Nemojte preterano da detaljišete
-Ukoliko ste zadovoljni konačnim dogovorom, ne dopustite da druga strana traži ustupke.

Cilj je pronalaženje rešenja koje odgovara interesima obe strane. Onoliko koliko saznate o drugoj strani, toliko je potrebno da druga strana u pregovoru sazna o vama.


Ana, druželjubiva i radoznala učenica; voli da piše, vodi intervjue, istražuje i pohađa razne edukativne kurseve.

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde
mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko
želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst
pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa
naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara
vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI