Tweet
Oni koji Zemun oćecaju srcem, duhom i nekom posebnom ljubavlju znaju da je težnja da bude poput svetskih metropola kao što su Pariz, Njujork ili Berlin ne uzaludna, ali nepotrebna, jer on ima nešto što ga izdvaja i stavlja van bilo kakvog nadmetanja, a to je duša. Ipak, Zemunac Nenad Hegediš (31) došao je na ideju kako da njegova iskra zasija novim, svetskim sjajem i (ponovo) privuče stanovnike, ali i turiste.

Autor: Maja Maras

Foto: Milica Ristić

On je putem fejsbuk stranice ,,Zemunci za stepenice’’ pokrenuo akciju farbanja stepenica na Kalvariji, na kojima su potom ispisana imena njegovih poznatih stanovnika koji su ostavili trag u oblasti književnosti, filma, muzike, istorije i sporta. Nekadašnje oštećeno stepenište sada krase zelena i plava boja zahvaljujuci Nenadu i desetak sugrađana-volontera koji su se, prepoznavši dobru ideju, priključili projektu.

Imena su odabrana prema izboru čuvenog zemunskog hroničara Branka Najholda, a potom su potvrđena glasanjem na gorepomenutoj fejsbuk stranici.

Zemun kojim hodamo je u stvari, Zemun kojim smo nekad hodali! Ne primećujemo prisustvo novog, već odsustvo starog: ne privlače nas naši odrazi u staklenim fasadama, već odrazi starinskih prozora. – David Albahari

Inspirisan umetničko uređenim stepenicama koje je imao priliku da vidi na brojnim putovanjima, Nenad je došao na ideju da bogatu istoriju i kulturu Zemuna pretoči u turistički doživljaj koji će mlade naučiti, a starije podsetiti na to ko je u njemu stvarao.

Posmatrajući novo zemunsko obeležje, vrlo je moguće da ćete se osetiti poput turiste u sopstvenom gradu. Na stepenicama se nalaze imena za koja možda nećete znati da pripadaju zemunskoj kulturi, a možda ćete se i malo postideti kad shvatite koliki je njihov značaj zapravo bio.

Neka od 128 zabeleženih imena su: David Albahari, Siniša Gajin, Ivan Klajn, Branko Pešič, Isidora Sekulić,Stevan Karamata... Svoje mesto dobio je i Janoš Hegediš, prvi Zemunac atletičar koji je otišao na Olimpijadu, i Nenadov otac.

Foto: Boris Mirkov

Ono što je takođe za divljenje u ovoj priči je da je Nenad vodio podužu borbu sa opštinom Zemun dok mu, napokon, nije dozvoljena realizacija projekta. Projekat je finansiran od strane samih učesnika, ali i dobrovoljaca koji su usled nemogućnosti da fizički doprinesu, odlučili da to učine novčano i nabavkom sredstava za rad. Sve ovo propraćeno je pozitivnim komentarima javnosti na račun mladih i upornih kreativaca.

Čini se ipak da su Zemunci ti koji su najsrećniji jer je njhov kraj dobio još jedno obeležje, a i zato što će generacijama i generacijama biti omogućeno da decenijama, ako ne i vekovima, pamte ko su i odakle su došli.


Maja Maras


Pročitajte i:

Očekujte 16. Festival uličnih svirača!
Uskoro: Vršačka ulična sportijada!
Mladi operomani boravili u Njujorku!


***

Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI