Tweet

Сваке године 10-20% младих људи који постану пунолетни, први пут добровољно да крв. У тај проценат спадају и матуранти Земунске гимназије који се већ више од 20 година одазивају акцији добровољног давања крви Службе за трансфузију крви КБЦ Земун. Вукосава Живковић, Валентина Вукмировић-Стефановић и Сретен Стојановић, професори и организатори акције, су у петак 15. марта повели са собом педесетак матураната у просторије КБЦ Земун.

„Сам чин давања крви је веома хуман и нама тих пар минута не значи много, а некоме ће већ сутра та крв спасити живот“ - каже ученица Бојана Јелисавац, којој је ово већ други пут да даје крв.

Према речима докторке Весне Либек, начелнице службе за трансфузију, већина ученика Земунске гимназије који први пут дају крв као матуранти, наставља са тим и касније у животу.

„Осећам се добро после давања крви и наставићу са тим и после гиманзије, макар једном годишње!“ - обећава Немања Штефуљ, уз широки осмех на лицу.

Поред Земунске гимназије, КБЦ Земун има добру сарадњу и са осталим средњим школама и факултетима у Земуну. На питање шта то покреће младе људе да се одазову акцији, докторка Либек одговара: „Мислим да их на то мотивише пре свега један чин алтруизма и доброг друштва. Чак и они који се уплаше - дају крв, јер је њихова жеља да учине нешто добро и тиме себи и другима улепшају дан, већа од страха.“

Служба за трансфузију крви КБЦ Земун подстиче и негује акцију давалаштва крви код деце још од малих ногу. Ученике 4. разреда основних школа укључују у кампању „Крв живот значи“ који цртају и пишу на ту тему сваке године 11. маја на Дунавском Кеју, где се састају са старијим другарима како би обележили Национални Дан давалаца крви.

„Развијамо свест о томе како постоји тренутак у животу када дођете у могућност да помогнете непознатој особи тако што ћете дати мали део себе“ - додаје докторка Либек.

У Србији је различит проценат давања крви по броју становника. У просеку у Београду има 3,6%, а Земун има 5,6% давалаца крви на 100 становника. То значи да један добар и континуиран рад на едукацији и мотивацији у току 52 године постојања ове службе, даје и резултате. Војводина исто тако има преко 5% активних давалаца крви.

Налазимо се у златној средини у односу на околне земље што се тиче броја добровољних давалаца крви, на 100 становника. У Европи је број давалаца крви у паду због тога што популација људи стари. После 65. година, људи не могу да дају крв и осим пада броја добровољних давалаца, јавља се и други проблем – већа потрошња лабилних компоненти крви. Крв је највише потребна људима који су, нажалост, оболели од малигних болести и они морају да имају одређен ниво хемоглобина како би могли да добију хемиотерапију.

Постоје људи у регистру давалаца који су преко 150 пута дали крв! У прошлости је било много више оваквих људи него данас. “Циљ нам је да крв чека болесног човека, а не он њу” - закључује докторка Либек.


Зато се ових дана прошетајте до оближње Службе за трансфузију и улепшајте себи и другима дан. Не само што ћете учинити добро дело, већ ћете проверити и своје здравље на безбедан начин, јер служба за трансфузију делује и као превентивна грана медицине. Људи који дају крв су потпуно здрави. Свака јединица дате крви се тестира на болести које се преносе путем крви, а ту спадају и полно преносиве болести, па ово представља добар начин, нарочито за младе људе да потврде да је здрав начин живота прави избор!
За више информација позовите:
Институт за трансфузију крви Србије - 011/ 244-26-51
Завод за трансфузију крви Нови Сад - 021/ 424-799
Завод за трансфузију крви Ниш - 018/ 533-106
Црвени крст Србије - 011/ 30-32-125
Или посетите sajt Instituta za transfuziju krvi Srbije .

***

ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ