Tweet

-Oko 10 % žena trenutno se nalazi na rukovodećim položajima u svetu.
-Čak 39,8 % preduzeća u najvišim rukovodećim krugovima uopšte nema žene.

Pa ipak, koliko god da ovako postavljeni brojevi prikazuju ženu u nezavidnom položaju, situacija samo na prvi pogled deluje tako. Žena vlasnica ili direktorki kompanija je svakim danom sve više.

U poslednjih 15 godina, u Americi je broj žena koje su vlasnice kompanija povećan za čak 54%, a u 2012. godini bilo je 8.3 miliona žena preduzetnica na čelu čak trećine od ukupnog broja kompanija, ostvarivši zaradu od skoro 1.3 triliona dolara.

Ovi podaci, međutim, ne opovrgavaju činjenicu da žene ređe od muškaraca odlučuju da pokrenu posao, pa čine samo 34,4% preduzetnika u Evropi.

Na listi Svetskog ekonomskog foruma, 135 zemalja je rangirano prema sposobnosti zanemarivanja rodnih razlika u četiri ključna sektora: u zdravstvu, obrazovanju, učešću u političkom životu i ekonomskoj jednakosti. Na toj listi, Srbija je:

-Na 67. mestu u svetu prema ekonomskoj ravnopravnosti žena i muškaraca
-Na 76. mestu po ravnopravnosti u platama
-Na 91. mestu po pristupu zdravstvu
-Na 61. mestu po pristupu obrazovanju
-Na 40. mestu po ravnopravnosti u učešću u političkom životu

Jedan od načina da se proces povećanja osoba ženskog pola na rukovodećim položajima ubrza jeste uvođenje kvota, koje obezbeđuju zagarantovan nivo zastupljenosti žena. Recimo, Norveška je još 2006. godine prva uvela obavezujuću kvotu od 40% žena među direktorima javnih preduzeća, a potom i Irska, Holandija, Francuska.

Evropska komisija pojačava pritisak na velike kompanije da povećaju broj žena na visokim položajima. Prema nekim prognozama, očekuje se da do 2020. Godine, 40 % članova nadzornih odbora budu žene.

Evo kako izgleda Forbes-ova lista najuspešnijih poslovnih žena za 2012. godinu:

1.Sheryl Sandberg – Posle četiri godine rada kao COO (Chief operations officer) u kompaniji Facebook, primljena je u odbor direktora za onlajn društvene mreže.

2. Indra Nooyi – CEO kompanije PepsiCO, koja je prošle godine uspela da ostvari prihode u kompaniji od čak 66 milijardi dolara.

3. Irene Rosenfeld – CEO kompanije Kraft, rukovodila je velikim procesom razdvajanja u konditorskoj industriji, što je dovelo do stvaranja dve nove kompanije.

4. Virginia Rometty – u kompaniji IBM provela je 30 godina, da bi pretprošle godine postala CEO kompanije, koja danas ostvaruje prihode od 100 milijardi dolara godišnje.

5. Marissa Mayer – bivša direktorka Google-a, a sadašnja kompanije Yahoo, gde je došla prošle godine s planom da istakne prednost franšizinga Yahoo-ovih najpoznatijih servisa (email, finansije i sport).

6. Susan Wojcicki – viša potpredsednica Googla, koja stoji iza najpoznatijih kompanijskih brendova, kao što su AdWords i AdSense, Analytics i DoubleClick, i odgovorna je za prihod kompanije od 37,9 milijardi u 2011. godini.

7. Laura Lang – u januaru prošle godine, postala je direktorka kompanije Time Inc. i uspela da, do juna iste godine, sklopi posao sa Apple-om za distribuiranje pretplata na 20 Time-ovih magazina putem iPad uređaja.

8. Safra Catz – dugogodišnja predsednica, a od prošle godine i CFO IT giganta Oracle. Ova kompanija broji preko 390.000 klijenata, među kojima se nalaze i sto najbogatijih kompanija na svetu prema magazinu Fortune.

Izvor: valentinkuleto.com

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostimaa OVDE

Tweet
Komentari