
Моћне жене из сенке, тако обично називају супруге великих људи.
Данас је, чини се, постао тренд бити једна од њих, па се често дешава да се супруге председника, великих музичара, научника, спортиста, па и сликара и писаца утркују која ће већи утицај извршити на свога мужа.
Да ли је то и некада био тренд, не знам, али сигурно је да је таквих жена било.
Управо због тога, док сам размишљала о овој увек актуелној теми, вратила сам се мало у прошлост и издвојила неколико њих.
Изреку да иза сваког мушкарца стоји успешна жена познати музичар Джон Ленон променио је у изреку да иза сваке успешне жене обично стоји идиот. Не зна се тачно када је он ово рекао, али добро је познато да је иза себе имао жену која је променила његов живот, однос према музици, па и Битлсима, групи чији је био члан и коју је, како кажу, напустио управо због Јоко Оно.
Уметница, борац за људска права, жена која му је родила сина Шона Ленона, и то под условом да му он буде потпуно посвећен, ипак је остала најпознатија као Ленонова највећа љубав.
Пре познанства са Јоко, мислио сам да су жене нижа бића, али ми је моја драга супруга помогла да схватим како нисам био у праву, рекао је Ленон. Многе његове неочекиване поступке, људи су приписивали управо Јоко Оно, која је недавно изјавила: Джон Ленон је моје власништво.
Почетак 20. века у Србији био је обележен владавином краља Александра Обреновића и чувене Драге Машин.
Када је објавио да ће управо дванаест година старија Драга бити српска краљица, изазвао је гнев породице Обреновић, као и читаве тадашње владе. Због ње се краљ одрекао оца, замерио са мајком, која ју је назвала блудницом и нероткињом, прекинуо тренд венчавања краљева са иностраним принцезама, па и помиловао радикале и прекинуо блиске везе између Србије и Аустроугарске. Читав један пук краљ је назвао по његовој жени када се коначно сазнало да је нероткиња. У Србији се у то време играло и коло Драге Машин. Александар Обреновић доносио је нове уставе и обарао их преко ноћи, док се Драга, која је и сама била списатељица и члан новинарског друштва, бавила културом и уредништвом, али и политичким одлукама свога мужа. Многи сматрају да је сам пад динсатије био делимично њена кривица.
Највећи диктатор свих времена Адолф Хитлер имао је своју тзв. сапутницу на један дан и једну ноћ, атлетичарку Еву Браун.
Иако га је на почетку описивала као чудног господина са брковима и великим шеширом, касније је неколико пута покушавала да се убије управо због несугласица са њим.
Имала је огроман утицај на Адолфа Хитлера и говорило се да су његове најгоре идеје биле њене замисли. Она му је помагала у личним пословима, па су неки нацисти, сматрајући је великим ризиком за Трећи Рајх, хтели да је уклоне. То да се венчају само 48 сати пре њихове заједничке смрти била је такође њена идеја. Неки историчари сматрају да је Ева била каприциозна и бескомпромисна заговорница слепе оданости диктатору, а да је њен живот био је потпуно другачији од оног који је национална пропаганда стварала о њој.
Ни велики композитор Фредерик Шопен није био сам. Романтичан, нежан и мек човек, какве су биле и његове композиције, имао је иза себе и љубавницу и неговатељицу.
Ја желим неког ко ће о мени да се брине, говорио је својим блиским пријатељима. Шопен је пронашао шест година старију жену, прву феминискињу, која се крила иза мушког имена Жорж Санд. Неке од његових најнежнијих соната биле су инспирисане женом за којом су лудели највећи писци 19. века.
Не треба заборавити ни велику љубав између Салвадора Далија и његове Гале, али ни Наполеонов и Жозефинин однос, као ни чудну наклоност Милеве према Алберту Ајнштајну.
Загребемо ли мало у суштину односа између великих људи 21. века и њихових љубави, схватићемо да је тзв. жена из сенке све више, па се чини да немачка пословица Најмоћнија жена је ипак само жена лебди у вазуху без поткрепљења и стабилне основе.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE