Tweet
Šta se dešava ako se neko odluči da postane roditelj za vreme studija? Da li dobija neku vrstu pomoći na fakultetu? Kako bi trebalo da reorganizuje svoj život? Da li je moguće uskladiti obe ove obaveze?

FOTO: Dnevne vesti

Priredila: Isidora Ilić

Portal Akademska beba je nastao kako bi svim roditeljima i studentima pružio odgovore na ova i slična pitanja. Preteča ovog sajta je priručnik “Akademska beba” koji je nastao krajem 2013. godine, kao proizvod projekta Studentske asocijacije Univerziteta u Novom Sadu.

Inicijatorka ovog portala, Marijana Topo, rekla je za Oradio da je portal onlajn verzija vodiča sa svim potrebnim informacijama - kako se vodi trudnoća i planira porodica, mišljenja lekara i psihologa, kao i seksualno obrazovanje.

Evidenciju o broju trudnica studentkinja vodi Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata. Prema njihovim statistikama, prosečan broj studentkinja koje zatrudne u toku godine je 150. Sa druge strane, fakulteti nisu upućeni i ne poseduju evidenciju o tome koliko studentata roditelja pohađa studije na njihovom fakultetu.

Pomoć studentkinjama koje zatrudne u toku studija pruža društvena organizacija ,,Nomocentar”, koja se bavi izdavaštvom i deljenjem pravne pomoći u vidu besplatnog objavljivanja radova i pravne edukacije. Ova organizacija je podržala projekat ,,Akademske bebe”.

Pored korisnih informacija o samoj trudnoći, na portalu se nalaze priče i iskustva studenata koji su već postali roditelji. Inicijatorka Marijana Topo se nada da će ove izjave biti korisne svima koji žele da postanu roditelji za vreme studiranja.

„Meni apsolutno predstavlja problem da pored posla i troje dece pohađam redovno predavanje i vežbe koje su pet puta nedeljno. Mislim da bi svim majkama i trudnicama koje studiraju dobro došla opcija da mogu svoje nedolaske da nadoknade na drugačiji način, kao što su seminarski radovi“, rekla je Ramona Žugić, zaposlena majka troje dece i student pedagogije, a prenosi O radio.

"Dok je moja devojka bila trudna, nisam imao nikakvog kontakta sa upravom fakulteta, tako da stresa tada nije bilo. Međutim, problem je nastao kasnije jer nisam uspeo da opravdam svoja odsustva i to jeste veliki problem. Studentima roditeljima bi trebalo omogućiti opravdana odsustva na kraći i na duži rok. Pre svega, uprava bi morala da zna ko je od studenata u takvoj situaciji i da im u skladu sa tim omogući opravdano odsustvo (do godinu dana) i, eventualno, da ne moraju da pohađaju nastavu, odnosno vežbe", rekao je Aleksandar Kostić, a piše na portalu Akademska beba.

Portal prenosi još jedno interesantno mišljenje Vanje Škrbić: "Nisam imala nikakvih dodirnih tačaka sa upravom fakulteta zbog trudnoće, tako da ne mogu da govorim o odnosu fakulteta prema studentima roditeljima. Ukoliko neko odluči da postane roditelj sam treba da snosi odgovornost za svoje postupke i ne treba da očekuje nikakve povlastice i olakšice i poseban tretman. Svi studenti treba da budu jednaki, a uspeh zavisi samo od sopstvenog zalaganja”, rekla je ona.

Kakvo je vaše mišljenje?

Izvor: O radio
Akademska beba

Pročitajte i:

Ovo je najmlađa studentkinja na svetu!
Odliv mozgova: Siva perspektiva
Priznavanje inostranih diploma

Isidora je mlada, ambiciozna i istrajna devojka koja veruje u bolje sutra!

***

Uključi se! Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim. Ukoliko želiš da i ti pišeš za studentsku rubriku, tvoje ideje su dobrodošle! Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo zainteresovanost za studentska pitanja. Da biste se prijavili klikniteOVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu!


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI