Tweet

Шта се дешава ако се неко одлучи да постане родитељ за време студија? Да ли добија неку врсту помоћи на факултету? Како би требало да реорганизује свој живот? Да ли је могуће ускладити обе ове обавезе?

ФОТО: Dnevne vesti

Приредила: Исидора Илић

Портал Akademska beba је настао како би свим родитељима и студентима пружио одговоре на ова и слична питања. Претеча овог сајта је приручник “Академска беба” који је настао крајем 2013. године, као производ пројекта Студентске асоцијације Универзитета у Новом Саду.

Иницијаторка овог портала, Маријана Топо, рекла је за Орадио да је портал онлајн верзија водича са свим потребним информацијама - како се води трудноћа и планира породица, мишљења лекара и психолога, као и сексуално образовање.

Евиденцију о броју трудница студенткиња води Завод за здравствену заштиту студената. Према њиховим статистикама, просечан број студенткиња које затрудне у току године је 150. Са друге стране, факултети нису упућени и не поседују евиденцију о томе колико студентата родитеља похађа студије на њиховом факултету.

Помоћ студенткињама које затрудне у току студија пружа друштвена организација ,,Номоцентар”, која се бави издаваштвом и дељењем правне помоћи у виду бесплатног објављивања радова и правне едукације. Ова организација је подржала пројекат ,,Академске бебе”.

Поред корисних информација о самој трудноћи, на порталу се налазе приче и искуства студената који су већ постали родитељи. Иницијаторка Маријана Топо се нада да ће ове изјаве бити корисне свима који желе да постану родитељи за време студирања.

„Мени апсолутно представља проблем да поред посла и троје деце похађам редовно предавање и вежбе које су пет пута недељно. Мислим да би свим мајкама и трудницама које студирају добро дошла опција да могу своје недоласке да надокнаде на другачији начин, као што су семинарски радови“, рекла је Рамона Жугић, запослена мајка троје деце и студент педагогије, а преноси О радио.

"Док је моја девојка била трудна, нисам имао никаквог контакта са управом факултета, тако да стреса тада није било. Међутим, проблем је настао касније јер нисам успео да оправдам своја одсуства и то јесте велики проблем. Студентима родитељима би требало омогућити оправдана одсуства на краћи и на дужи рок. Пре свега, управа би морала да зна ко је од студената у таквој ситуацији и да им у складу са тим омогући оправдано одсуство (до годину дана) и, евентуално, да не морају да похађају наставу, односно вежбе", рекао је Александар Костић, а пише на порталу Академска беба.

Портал преноси још једно интересантно мишљење Вање Шкрбић: "Нисам имала никаквих додирних тачака са управом факултета због трудноће, тако да не могу да говорим о односу факултета према студентима родитељима. Уколико неко одлучи да постане родитељ сам треба да сноси одговорност за своје поступке и не треба да очекује никакве повластице и олакшице и посебан третман. Сви студенти треба да буду једнаки, а успех зависи само од сопственог залагања”, рекла је она.

Какво је ваше мишљење?

Извор: O radio
<�а хреф="хттп://академскабеба.цом/"> Академска беба </а>

Прочитајте и:

Ovo je najmlađa studentkinja na svetu!
Odliv mozgova: Siva perspektiva
Priznavanje inostranih diploma

Исидора је млада, амбициозна и истрајна девојка која верује у боље сутра!

***

Укључи се! Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за студенте где могу да пишу и информишу се о оним темама које сматрају важним. Уколико желиш да и ти пишеш за студентску рубрику, твоје идеје су добродошле! Није потребно претходно искуство, већ само заинтересованост за студентска питања. Да бисте се пријавили кликните OVDE. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу!


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ