Поново ради биоскоп. Реченица која се ових дана често изговара на улицама Зрењанина.
Autor: Теодора Исаков
ФОТО: Tekst linka
Наиме, у току је премијера другог дела филма “Монтевидео”. Биоскоп је пун свако вече, а од почетка радног дана благајнице биоскопа, па све до последњег термина за приказивање филма тог дана, ред за куповину карата је предугачак. Поставља се питање шта је ту чудно? То би требало да буде сасвим нормална ствар, свакодневница, али у Зрењанину није. Највећа општина у Банату, која има нешто више од 76.000 становника, има само један биоскоп који ради само када су премијере, док годину и по дана није радио.
Биоскоп Cinema је почео са радом 18.02.2004. године, након што је биоскоп Балкан затворен. Спада у ред најбољих биоскопа у Србији како по техничкој опремљености, тако и по удобности коју пружа својим посетиоцима. Зар то не би требало да буде довољан услов да биоскоп ради свакодневно, када нису само премијере?
Технологија је напредовала, на интернету можемо пронаћи све филмове које желимо да погледамо, али где је нестала она драж када са својим друштвом, дечком/девојком, децом једном недељно одемо до биоскопа и погледамо неки филм, као још један вид дружења и забаве? Постоји доста они који би још увек да осете ту чар гледања филма на великом платну, али им је то ускраћено.
„Евидентно је да влада незаинтересованост и мали одзив гледалаца. Што се мене саме тиче, волим да идем у биоскоп и позориште, жао ми је што то није заживело мало више код нас. Вероватно је тако због тешке финансијске ситуације грађана, а и биоскоп се углавном везује за младе, а већина младих из нашег града је отишла у други град да студира, тако да нема ни ко да посећује такве установе културе“, изјавила је наша суграђанка специјално за портал иСербиа.
Биоскоп је место где се народ преко седме уметности културно уздиже. Да ли је Зрењанинцима то постало потпуно небитно? За један град који има своју традицију и своје чари, прилично је мртав. Када га упоредимо са другим градовима, који имају и по неколико биоскопа, где су људи заправо заинтересовани за одлазак у исте, схватамо да је више него очигледно да постоји одређени проблем. Улазнице су приступачне, биоскоп је добро опремљен и релативно нов, налази се у самом центру града, а опет влада незаинтересованост. Некада је било тешко доћи до карте, тапкароши су зарађивали препродајом, а данас је тешко сакупити десетак људи за пројекцију.
„Наш биоскоп је отворен само за премијере филмова, јер нам се другачије не исплати. Када би гледаоци показали више интересовања, ситуација би била потпуно другачија. Једно време смо радили сваког дана, али нисмо могли да покријемо трошкове. Када по пројекцији продате две до три карте, поставите себи питање због кога онда и постојите? Генерално, проблем је у људима. Ово време које нас је снашло чини да људи губе вољу за егзистенцијом. Када би наши грађани показали вољу, овај биоскоп би био отворен свакодневно“, изјавили су челници биоскопа.
Дакле Зрењанинци, у чему је проблем? Тих три стотине динара које бисте свакако дали на неку непотребну ствар, утрошите на паметнији начин, приуштите себи мало културе. Култура није скупа.
Овим путем апелујем на све грађане нашег града, оживите нам биоскоп, оживите нам град!
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 до 35 година.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE