Tweet

Пре неколико месеци се чинило немогуће да професионалци као што су Драган Варагић, Милоје Секулић, Петар Војиновић одрже предавање у нашем малом граду. Владимир Ковач, као и остали чланови из Цративе медиа арт-а су учинили ово могућим организовањем конференције о пословној примени интернета Вебиз. Вебиз је одржан од 15-ог до 17-ог марта у хотелу Војводина.

Вебиз је са једне стране окупио професионалце, људе који годинама послују и живе од Интернета, младе веб предузетнике са позитивним примерима, и на другој страни студенте, младе људе са предузетничким духом, власнике малих и средњих предузећа. Предавачи су присутнима објаснили шта су стартуп-ови, како започети сопствени бизнис и како учинити тај исти бизнис успешним, као и како се коришћењем Интернета може доћи до посла и шта компаније траже од својих запослених.

Предузетник Никола Сологуб је навео разлику између пројекта и стартуп-а: „пројекат има свој почетак и крај, док су стартуп-ови оријентисан на будућност“. Никола је нагласио да компанију покрећу иновације, а не новац. Наравно финансије су јако битне стога је навео фондове код којих се може конкурисати за средства као и удружења фрееланцер-а. Представник Нетокрације Марко Мудринић је објаснио да је најчешћа грешка који млади предузетници праве што следе срце, а не разум. Веома је важно радити на питцху (презентацији пројекта) јер од тога зависи да ли ће се одобрити средства за неки пројекат, битни су локални ангажмани, разговори са блогерима као и комуницирање преко друштвених мрежа.

Постоје многе препреке у Србији за покретање Стартуп-а али те препреке не смеју да ометају, оне треба да будућим младим предузетницима представљају изазове. Упркос свим препрекама и код нас се може успети уколико се вредно ради, доказ за то јесте компанија Нордеус. Њихова игрица Топ Елевен заузима 10 место у свету на пољу игрица.

Блогер и онлине стратег Драган Варагић је упоредио посао са браком: „У браку сте са послом који не волите, значи да сте у лошем браку“. Навео је да живимо у време друштвених медија, стога је веома важно правилно користити исте, посебно Линкедин. Блогови такође представљају битан алат личне промоције на Интернету па је неопходно да садржај блога буде квалитетан. Блог вам омогућава да се издвојите из гомиле, а за то је потребно много труда и рада, каже ваздухопловни новинар и блогер Петар Војиновић. Сви учесници конференције су закључили да је неформално образовање, битно колико и формално и да је веома битно радити на себи током студија и стварати контакте.

Још много сјајних прича и тема је било на овој конференцији као што су „Типс&Трицс он Фацебоок“, Александра Радукина, „Кризна комуникација на интернету“ о којој је говорила Тања Татомировић и многе друге. Нажалост све се не могу описати у овом тексту стога препоручујем да погледате снимке предавања који се налазе на Facebook stranici konferencije.

Сви су са конференције отишли задовољни са новом енергијом, мотивацијом и наравно знањем. Колики је значај ове конференције за младе најбоље говори твит једног од учесника „овде сам научио више него што на факултету научим за цео један семестар“. Стога могу да тврдим да ће следеће године Вебиз бити још успешнији и посећенији.

***

ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ