20. Mar 2012

Da pojednostavimo

Klimatske promene

Tweet

Autor: S. Morelli, M. Bucciarelli, M. Valente

„Nešto značajno se desilo na krovu naše planete u protekle tri godine. Nekoliko nedelja svake godine, tokom poslednjih dana leta, javio se veliki potez otvorene vode oko Arktika, što je omogućilo kapetanu broda prelazak od Atlantskog do Tihog okeana, bez prolaska kroz Panamski kanal ili oko Rta Dobre Nade. Nikada ranije, u pisanoj ljudskoj istoriji, takvo putovanje nije bilo moguće“.


Klima planete Zemlje se brzo menja - osećamo to na sopstvenoj koži poslednjih godina, adaptirajući se na ekstremne varijacije u temperaturi. Situacija je alarmantna i zahteva brzo reagovanje - kažu mnogi. Skeptici, pak, tvrde kako klimatske promene nemaju veze sa uticajem čoveka. Šta je tačno i šta možemo da učinimo? Eksperti grupe Quattrogatti.info predstavljaju vam svoje viđenje klimatskih promena u prezentaciji posebno ustupljenoj portalu iSerbia.


Open publication - Free publishing

Ukoliko postoji tema koja Vas interesuje i za koju smatrate da treba da napravimo prezentaciju, ili želite i sami da doprinesete radu našeg portala izradom prezentacije – javite nam obavezno!


***

O autorima

Zahvaljujemo se posebno mentorima na komentarima, sugestijama i ispravkama prezentacije:

Carlo Giupponi, profesor na Univerzitetu u Veneciji, Ca’ Foscari, gde drži postdiplomska predavanja iz Upravljanja prirodnim resursima i klimatskim promenama. Direktor je Doktorskog programa za Upravljanje klimatskim promenama ChangeS projekta. Saradnik je Evro-mediteranskog centra za klimatske promene kao i Fondacije Eni Enrico Mattei (FEEM) gde je moderator oblasti menadžmenta u hidrologiji. Takođe je član upravnog odbora International Environmental Modelling and Software Society (iEMSs) i glavni urenik Italijanskog žurnala agronomije (Italian Journal of Agronomy) Trenutno vodi nekoliko projekata Evropske unije u oblasti prilagođavanja klimatskim promenama, hidrologije, agri-ekološke politike i održivog razvoja. Objavio preko 250 naučnih članaka.

Marco Vighi je profesor Primenjene ekologije i ekotoksikologije na Odeljenju za ekologiju Univerzitetu u Milanu. Bavi se izučavanjem zagađenja prirodne okoline od 1969. Bio je član Naučnog savetodavnog komiteta toksikologije i ekotoksikologije u Evropskoj komisiji (Scientific Advisory Committee on Toxicology and Ecotoxicology), a od 1997. član je Naučnog savetodavnog komiteta za toksikologiju, ekotoksikologiju i ekologiju u Evropskoj komisiji (Scientific Advisory Committee on Toxicology, Ecotoxicology and the Environment). Član je Savetodavnog komiteta toksikologije u Ministarstvu zdravlja Italije, Naučnog komiteta Agencije za nacionalnu zaštitu prirodne sredine, koordinator sekcije za ekotoksikologiju Italijanskog društva za toksikologiju.


Autori:


Marco Valente zavrišio je diplomske studije iz komunikologije na Univerzitetu u Salernu. Master studije iz Strateško upravljanje u održivom razvoju završio je na Univerzitetu BTH u Švedskoj, gde trenutno radi kao asistent u nastavi. Ima višegodišnje iskustvo u projekt menadžmentu i upravljanju fondovima Evropske unije u oblasti održivog razvoja, upravljanja energijom i korporativne odgovornosti za prirodnu sredinu.

Manuela Bucciarelli diplomirala ekonomiju na Univerzitetu Tor Vorgata u Rimu, a tu je završila i master iz privrednog razvoja i medjunarodne saradnje. Do sada je radila za UNDP i LEAD International na programima održivog razvoja, a trenutno je angažovana na projektu ILO u Kambodži gde učestvuje u programu eko-turizma i održivog ekološkog razvoja.

Salvatore Morelli trenutno pohađa doktorske studije iz ekonomije na Univerzitetu Oksford. Bavi se istraživanjem jednake raspodele bogatstva. Master studije zavrsio je na London School of Economics, a diplomske u Rimu.