08. Jun 2012

Edukacija

Pomozi i usreći!

Tweet

Situacija nije nova ali se njena očigldnost u poslednje vreme sve jasnije kristališe – u modernom društvu realna moć više je u rukama velikih kompanija nego političkih struktura a samim tim se i polje njihove aktivnosti preusmerava sa izolovanog principa sticanja kapitala ka stanju svesti o svojoj ulozi u društvu kao celini i o sopstvenoj velikoj društvenoj odgovornosti. Velike kompanije moraju se danas osećati odgovornim ne samo prema svojim zaposlenima već prema celini društva u kome posluju. Više od izgradnje imidža firme ili ličnosti ovde je imperativ osmišljavanje poslovanja na jednom višem nivou od onog koji predstavlja obično zgrtanje profita – pozicioniranje kao ključnog i odgovornog faktora – jer moć se više ogleda u dobru koje možemo učiniti za druge nego za sebe. Naravno, vi niste plaćeni da budete moralni. Ali možda je baš to razlog više da budete.

Teško je dok govorimo o ovoj temi ne krenuti od donedavno najbogatijeg čoveka na planeti, čoveka čije je svrgavanje sa vrha te liste došlo kao pobeda a ne kao poraz. Naravno, reč je o Bil Gejtsu, vlasniku Microsofta, koji je u jednom trenutku rešio da trećinu svog nemalog bogatstva donira humanitarnoj organizaciji koju je osnovao sa svojom suprugom i pruži veličanstven primer o humanosti i svesti da nijedan čovek nije ostrvo, da svako udaljeno zvono zvoni upravo za nama.

Iako će uvek biti skeptika i kritičara ovakvih gestova, mi ipak verujemo da je Gejtsov potez jedan od boljih dokaza da pare ljude ne kvare, bar ne sve. Pre bi se moglo reći da bogatstvo pokazuje pravo lice čoveka i da je ono svojevrsni test njegove humanosti. Govoreći o budućnosti Gejts se poziva na ideju „kreativnog kapitalizma“ i postavlja izazov ispred svetskih finansijskih giganata.

A kako stvari stoje kod nas?
U Srbiji postoji duga tradicija zadužbinarstva, reči neprevodive na ostale svetske jezike u potpunosti. Začetak te tradicije nalazimo u lozi Nemanjića gde gotovo ne možemo naći nijednog vladara koji za sobom nije ostavio neku crkvu, bolnicu ili školu u nasleđe narodu. Čak ni pad Srbije pod Otomansku imperiju nije ovu tradiciju uspeo da zaustavi u potpunosti iako se ona manifestovala u znatno skromnijim oblicima. Zajedno sa oslobođenjem ponovo se budi zadužbinarstvo na ovim prostorima a njegove rezultate najlakše ćemo sagledati prostom šetnjom kroz glavne ulice većih gradova u Srbiji. Sava Popović Tekelija, Nikola Spasić, Đorđe Vajfert, Ilija Milosavljević Kolarac, kapetan Miša Atanasijević i naučnik Mihajlo Pupin samo su neka od imena koja se ne mogu zaboraviti zahvaljujući zgradama i fondovima koji su za njima ostali.

Pojam ”biznisa”, ”miliona” i ”milijardi” može dobiti sasvim drugačiji i dublji smisao ukoliko se njihova suština usmeri tamo gde treba - ka ljudima kojima je pomoć neophodna. NVO iSerbia pisanjem i razmišljanjem na temu Društvene odgovornosti velikih kompanija daje svoj doprinos, apeluje i promoviše ideju POMOZI-USREĆI, sebe i druge!

Udružimo se i usmerimo našu pažnju i želju za pomoći Igoru Sejmjanoviću, koji vodi hrabru borbu protiv tumora na mozgu! Više informacija o akciji Help Igor možete pronaći OVDE