10. Aug 2012

Edukacija

Volontirajmo!

Tweet

Autor: Dragana Marković

Verovali ili ne, na Olimpijadi u Londonu, je trenutno angažovno 70 000 volontera, bez kojih se ne bi moglo zamisliti održavanje Olimpijade. Volontiranje je, kao vid društvenog angažovanja, izuzetno zastupljeno u zemljama Zapadne Evrope, dok je u Srbiji još uvek u povoju.

Ideja o volontiranju u Srbiji zaživela je 2009. godine zahvaljujući Univerzijadi. Tada je usvojen Zakon o volontiranju i po prvi put je takav vid regulative uveden u pravni život Srbije.

Volontiranje se definiše kao organizovano, dobrovoljno pružanje usluge ili obavljanje aktivnosti od opšteg interesa, za opšte dobro, ili dobro drugog. Volontirati se može na raznim sportskim takmičenjima, kulturnim manifestacijama, preduzećima, institucijama, humanitarnim organizacijama. Takođe, sve je više volontera koji su aktivni u humanitarnim aktivnostima, gde se najviše ističe rad sa starim licima, Romima i drugim ugroženim kategorijama, bolesnima ili onima koji su pobedili su smrtonosne bolesti. Tako, volonteri iz Srbije i Hrvatske koji su prošli specijalne obuke, učestvuju u Kampu ljubavi i nade u Ivanjici, gde pružaju pomoć u rehabilitaciji mališanima koji su pobedili kancer.

Volontiranje istovremeno može biti odličan način za sticanje prakse i radnog iskustva u struci, još za vreme studija. Nažalost, fakulteti u Srbiji, a posebno fakulteti društvenih nauka, pružaju znanje koje je uglavnom teorijsko, ali to ne znači da se ne možete sami organizovati i pronaći adekvatnu praksu. Tako ćete po završetku studija, pored diplome u ruci, imati i radno iskustvo, što može ulivati više poverenja potencijalnim poslodavcima a Vas činiti konkuretnijima na tržištu rada. Volontiranje je idealan način za širenje mreže kontakata, sticanje novih i usavršavanje već postojećih znanja, a i kanal preko koga ćete se upoznati sa načinom fukcionisanja preduzeća, institucija ili velikih organizacija.

Podaci Ministarstva za rad i socijalnu politiku govore da se mladi u Srbiji najčešće uključuju u volonterske aktivnosti, jer im potvrda o volontiranju predstavlja veliki plus u CV-u. Pored koristi na ličnom, volontiranjem se ostvaraju i koristi na kolektivnom planu – širi se društvena svest o problemima od javnog interesa, doprinosi se aktivnom uključivanju građana u društvene procese, podstiče se razvoj humanijeg i ravnopravnijeg društva, kao i osećaj kolektivnosti i pripadnosti što je posebno bitno u savremenom društvu, gde je otuđenost među ljudima uzela maha.

Prema statističkim podacima, u Evropi je angažovano oko 100 miliona volontera, dok za Srbiju, ne postoje precizni podaci o ukupnom broju, ali se zna da je na Univerzijadi učestvovalo 10 000 volontera, na ovogodišnjem Egzitu 1600, a u akciji Očistimo Srbiju oko 300 000 volontera.

Zato, ako vas krase velikodušnost, posvećenost, humanost i timski duh, pronađite adekvatnu volontersku aktivnost!