10. Nov 2012

Edukacija

Svetski dan nauke

Tweet

Autor: Kristina Lukić

Svetski dan nauke, 10. novembar, je datum koji je usvojen na Svetskoj naučnoj konferenciji u Budimpešti 1999. godine, sa ciljem da se skrene pažnja na potrebu za novom vezom između nauke i društva. Ovaj datum, koji je ustanovio UNESKO, prvi put je obeležen 10. novembra 2002. godine, što bi značilo da se ove godine obeležava desetogodišnjica proslave Svetskog dana nauke i to na temu “Nauka za globalnu održivost: povezanost, saradnja, transformacije”.

Kako izgleda obeležavanje Svetskog dana nauke u Srbiji?

Srbija će se ove godine po drugi put, na inicijativu Centra za promociju nauke (CPN), uključiti u obeležavanje 10. novembra, Svetskog dana nauke, u okviru Međunarodne nedelje nauke i mira, otvaranjem izložbe “Metahousig - naselja prošlosti i gradovi budućnosti” u Galeriji Nauke i tehnike SANU.

Ova izložba je posebno interesantna zato što prikazuje kontrasti beogradskog okruženja. S jedne strane, pruža kritički pristup najprepoznatljivijim aspektima neolitskog, starog vinčanskog naselja u Stublinama pored Obrenovca sa više od 200 nadzemnih kuća, dok sa druge strane, osvetljava savremeno, moderno izgrađeno okruženje u Beogradu, prikazujući segment novobeogradskog bloka 21 - šest solitera poznatih kao "Šest kaplara".

Takođe, povodom Svetskog dana nauke, u Novom Sadu je otvorena izložba “CERN u Srbiji” . Posetioci će moći da vide kako izgleda najveća istraživačka laboratorija na svetu i koliki je njen značaj, kao i to šta Srbija, od kako je potpisala Ugovor koji vodi ka punopravnom članstvu u CERN-u, radi u okviru tog projekta. U Srbiji se ove godine obležava Svetski dan nauke s namerom da se istakne potreba za jačnjem svesti javnosti o ulozi nauke za mirno i održivo društvo.

Prema rečima direktorke Centra za promociju nauke Aleksandre Drecun, istraživanje Centra koje je sprovedeno prošle godine pokazuje da su građani izuzetno zainteresovani i da misle da nema dovoljno informacija o tome šta je nauka. Pri tome, ne misleći samo na bavljenje naučnim radom, nego uopšte na informacije o svetu koji nas okružuje. Postoji zainteresovanost, izjavila je za Tanjug, od najstarijih do najmlađih, da saznaju nešto novo o klimatskim promenama, rasama, nano tehnologiji, energiji i drugim stvarima koje su bitne za sve građane jedne zemlje.

To interesuje građane, a na Centru je sada da tu zainteresovanost javnosti iskoristi i da svi zajedno, kao društvo, postanemo naučno pismeniji!